Njemačka u osmini finala!

24. lipnja 2010

Radna pobjeda bez sjaja - tako bi se ukratko mogao opisati nastup njemačke nogometne reprezentacije u odlučujućem susretu protiv Gane. "Elf" je na prvom mjestu u skupini D. Njemačke novine poručuju: "Özile, volimo te!"

Grupna fotografija njemačkog tima koji je odigrao utakmicu protiv Gane
Slika za osminu finalaFoto: AP

Minimalna pobjeda s maksimalnim učinkom - Njemačka je s rezultatom 1:0 u posljednjoj utakmici grupnog dijela natjecanja izborila prolazak u osminu finala i sa šest bodova prvo mjesto u skupini D. Njemačke strahove u ne baš suverenom nastupu okončao je Mesut Özil u 60. minuti susreta. "Znali smo da će biti teško protiv Gane, ali borili smo se do kraja i zasluženo pobijedili. Ja sam već u prvom poluvremenu trebao dati gol za 1:0", komentirao je strijelac odlučujućeg pogotka.

Özil je u prvom poluvremenu propustio stopostotnu šansu
Özil je u prvom poluvremenu propustio stopostotnu šansuFoto: AP

Da je rezultat bio obrnut, Nijemci se, naime, ne bi baš smjeli žaliti: Gana je imala, kada se sve zbroji i oduzme, više izglednih prilika za pogodak nego "Elf". "Bilo je situacija u kojima smo imali sreće, ali kad čovjek pogleda naša zadnja dva susreta, mora biti zadovoljan. Momčad je bila pod ogromnim pritiskom, ali ga je izdržala", zaključio je nakon utakmice njemački kapetan Philip Lahm. Kako to u sportu biva, na kraju se ne broje šanse, nego golovi. A oni su doveli Njemačku na čelo skupine D, što možda nije najbolja opcija za momčad izbornika Joachima Löwa.

Sve je dobro, što se dobro svrši! Njemački igrači slave na kraju utakmice
Sve je dobro, što se dobro svrši! Njemački igrači slave na kraju utakmiceFoto: AP

"Tea time" s Englezima

Drugu ulaznicu za osminu finala u njemačkoj skupini nije, naime, kako se očekivalo, izborila Srbija, već Gana. Srbi su u paralelnom susretu izgubili od Australije 1:2 i tako prokockali velike šanse za prolazak dalje. Takva konstelacija ima posljedicu da će se u osmini finala Njemačka ogledati s Engleskom. Njemački igrači govore da im je drago što će biti akteri ovakvog klasika, ali da su grupno natjecanje završili na drugom mjestu, za prolazak u četvrtfinale bi se borili protiv na papiru sigurno slabijeg protivnika - SAD-a. Amerikanci su u pravom krimiću, nakon završetka regularnih 90 minuta i nakon što je sudac odsvirao kraj utakmice u paralelnom susretu skupine Engleska-Slovenija, postigli jedini i pobjednički pogodak protiv Alžira koji ih je katapultirao na prvo mjesto u skupini C.

Utakmica ipak ne traje 90 minuta: opća euforija nakon čudesnog Donovanovog gola
Utakmica ipak ne traje 90 minuta: opća euforija nakon čudesnog Donovanovog gola za pobjedu Amerikanaca od 1:0Foto: picture alliance/dpa

Slovenci su doživjeli pravi šok. Kada je završila njihova utakmica, još su, naime, unatoč porazu od 0:1 vjerovali da prolaze dalje što su na terenu i slavili i tek onda je do njih stigla vijest o američkom golu protiv Alžira. "To je bio vrlo emocionalni trenutak za mene, zapravo neopisiv. Kad sam čuo da je SAD poveo 1:0, bio sam šokiran", ispričao je slovenski izbornik Matjaž Kek, "Ali sada sam ponosan. Mislim da smo našom igrom na ovom turniru zaslužili puno poštovanja i tim putem moramo nastaviti i u budućnosti".

Autorica: Dunja Dragojević

Odg. ur.: A. Šubić