Raport BKA: Niemcy częściej ofiarą przestępstw ze strony imigrantów | Życie w Niemczech. Społeczeństwo, lifestyle, ciekawostki | DW | 10.04.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklama

Społeczeństwo

Raport BKA: Niemcy częściej ofiarą przestępstw ze strony imigrantów

W minionych latach dużo pisano o brutalnych atakach Niemców na uchodźców. Z najnowszego raportu BKA wynika, że to Niemcy padają częściej ofiarą ciężkich przestępstw popełnianych przez imigrantów niż odwrotnie.

Analizę najnowszego raportu „Przestępczość w kontekście imigracji” Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) opublikował w środę niemiecki dziennik „Die Welt”.

Statystyka dotyczy tylko najpoważniejszych przestępstw, takich jak zabójstwa, gwałty, pobicia i rabunek mienia popełnianych przez imigrantów – zastrzega redakcja.

W roku 2018 niemiecka policja zarejestrowała ponad milion ofiar tego rodzaju przestępstw. W 102 tys. przypadków co najmniej jednym podejrzanym był imigrant, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Ponad dwukrotny wzrost morderstw na Niemcach

Wzrost przestępstw na Niemcach z udziałem imigrantów był szczególnie drastyczny w kategorii morderstw, zabójstw i zabójstw na życzenie oraz usiłowania zabójstwa. Ofiarą tego rodzaju przestępstw padło 230 obywateli Niemiec - to wzrost o 105 proc.

Natomiast w przypadku gwałtu i usiłowania gwałtu odnotowano wzrost rzędu 21 proc. – z 2 706 przypadków w 2017 roku, do 3 261 w 2018 r.

Wśród blisko 102 tys. ofiar ciężkich przestępstw, w których przynajmniej jednym podejrzanym był imigrant, nieco ponad 46 tys. to obywatele Niemiec, tj. o 19 proc. więcej niż w roku 2017.

Uchodźcy też ofiarami przestępstw

BKA zbadał też przypadki, gdy ofiarą byli uchodźcy i imigranci, a podejrzanym o dokonanie przestępstwa co najmniej jeden Niemiec. Z policyjnych statystyk wynika, że ofiarą tego rodzaju przestępstw padło 8455 imigrantów – 24 proc. więcej niż w roku 2017.

W przypadku morderstw i zabójstw odnotowano 33 ofiary (w 2017 - 38), w przypadku gwałtu 89 (w 2017 - 74).

„Die Welt” podkreśla, że ofiarą morderstw i zabójstw padło 33 uchodźców i 230 Niemców. W przypadku gwałtów stosunek wynosi 89:3261.

Z danych wynika też, że imigranci atakowani są przede wszystkim przez innych cudzoziemców, a tylko w co piątym przypadku przez Niemców.

Eksperci zwracają uwagę, że wśród uchodźców nadreprezentowani są młodzi mężczyźni, a to właśnie ta grupa popełnia zwykle najwięcej przestępstw. Imigranci są ponadto mniej wykształceni i mieszkają głównie w miastach, co dodatkowo zwiększa ryzyko popadnięcia w konflikt z prawem.    

 

Redakcja poleca

Reklama