1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Rivne

Fillimi nga puna 1981, 4 reaktorë, 2835 MW

default

Centrali bërthamor Rivne në Ukrainë

Centrali u vu në punë në vitin 1981. Ai ka katër reaktorë dhe një kapacitet të përgjithshëm prej 2835 MW. Nga planet për të ndërtuar dy blloqe të tjera u hoq dorë për arsye financiare dhe për arsye të fatkeqësisë në reaktorin e Çernobilit. Në vitin 2008 një metër kub ujë ftohës rrodhi jashtë, megjithatë përjashtë kompleksit nuk janë matur vlera radioaktiviteti. Për vitin 2017 është planifikuar mbyllja e reaktorit të fundit.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7E
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7E