Kroacia drejt BE | Evropa | DW | 04.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Kroacia drejt BE

Kroacia do të jetë më 2013 anëtari më i ri i BE-së. Rruga nga lufta për pavarësi deri tek anëtarësimi ishte e gjatë

epa02792824 Croatian and the EU flag are seen on Croatia's government building at the St. Mark square in Zagreb, Croatia, 24 June 2011. The EU Council gave the green light in Bruxelles for Croatia to finish negotiation with the EU and join the union, with membership likely to start first on July 2013. Croatia celebrates the 20 years of independence after it part ways with former Yugoslavia. EPA/ANTONIO BAT +++(c) dpa - Bildfunk+++

EU Kroatien Flaggen Symbolbild

Në 25 qershor të vitit 1991 Kroacia shpalli pavarësinë nga Federata jugosllave. Si reagim Ushtria Popullore e Jugosllavisë sulmoi qytetet kroate. Vendi u gjet në luftë. Më vonë më 15 janar 1992 Kroacia u njoh si shtet i pavarur në bazë të së drejtës ndërkombëtare nga BE dhe shtetet e tjera evropiane. Qysh atëherë vendi ka bërë një rrugë të gjatë nga lufta për pavarësi deri tek anëtarësimi në BE.

DW.COM