Kosova zyrtarisht me kod telefonik 383 | Ballkani | DW | 15.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kosova zyrtarisht me kod telefonik 383

Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, (ITU) i ndau sot Kosovës zyrtarisht kodin e saj telefonik 383. Lajmi u mirëprit në Prishtinë.

Kosovës edhe zyrtarisht nga sot (15.12) iu nda kodi telefonik 383. Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, e vendosi Kosovës në listën zyrtare të shteteve që kanë kode telefonike dhe e publikoi në faqen e vet zyrtare. Ministrja për Dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e cila ishte tash e gjashtë vjet pjesë e këtyre bisedave me Serbinë, tha se ky lajm përbën një të arritur historike për Kosovën. "I bëjmë me dije opinionit se ITU në pajtim me marrëveshjen e telekomit ka publikuar kodin telefonik për Kosovën. Ky lajm përbën një të arritur historike për fushën e telekomit dhe fuqizon subjektivitetin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës”, tha në një reagim të parë të saj, ministra Edita Tahiri.

Në të njejtën linjë u shpreh edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. "Kosova ka shënuar një arritje të madhe duke bërë një hap të rëndësishëm në kompletimin e elementeve të shtetësisë. Ndarja e kodit telefonik ndërkombëtar e forcon sovranitetin dhe subjektivitetin e shtetit”, tha kryeministri Mustafa. Ndarja e kodit telefonik për Kosovën u bë e mundur pas një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, për përmirësimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve. Serbia është pajtuar që mos ta pengojë Kosovën në marrjen e kodit të saj telefonik, ndërsa, Kosova tash është e obliguar që t'ia lejojë shërbimet në Kosovë një kompanie serbe, por që kjo kompani të regjistrohet me rregullat dhe ligjet e shtetit të Kosovës.

Kjo kompani, "do të veprojë me leje të plotë për shërbimet telefonike në Kosovë dhe do të marrë autorizimin e përkohshëm për telefoninë mobile". Kosova që nga paslufta vazhdon të shfrytëzojë tri kode telefonike, 381 që ishte pronë e ish federatës jugosllave, kodet për telefoninë celulare, 377 kodin telefonik të Monakos dhe 386 kodin telefonik të Sllovenisë. Zyrtarë të lartë nga Posta dhe Telekomi i Kosovës, thanë se që nga paslufta, Kosova duke shfrytëzuar kodet e huaja telefonike është detyruar të paguaj mbi 200 milion euro. Sipas tyre kodi i ri 383 telefonik i Kosovës, do të fillojë të aplikohet nga janari i vitit 2017 dhe përfitimet e Kosovës për një periudhë të caktuar sipas tyre do të jenë mbi 100 milion euro.