Hapet kampionati evropian i futbollit | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 08.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Hapet kampionati evropian i futbollit

Në Bazel filloi mbrëmë kampionati evropian i futbollit, i cili do të zhvillohet këtë vit në Zvicër dhe Austri.

default

Në ndeshjen e parë, Zvicrra humbi kundër Çekisë me rezultat 0:1. Në të njëjtin grup, Portugalia mundi Turqinë me rezultat 2:0.

Këtë të dielë në Austri zhvillohen ndeshjet e grupit B. Në Vjenë Austria pret Kroacinë, ndërsa në Klagenfurt ndeshen Gjermania dhe Polonia. Kryetrajneri i kombëtares gjermane Joachim Löw tha se ekipin e parë do ta caktojë sot, ndërsa sa i përket rolit të favoritit në këtë kampionat ai u shpreh: "Ka shumë kombëtare të cilat për nga kualitieti individual i lojtarëve mund ta fitojnë këtë kampionat. Gjatë turnirit do të shihet se cili ekip ka kualitetin e duhur që në fund të bëhet kampion evropian."

Janë shënuar edhe përleshjet e para të tifozëve të këtyre dy vendeve. Njoftohet se policia ka arrestuar shtatë gjermanë.


►◄
 • Data 08.06.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EFdd
 • Data 08.06.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EFdd