Chmelnyzkyj | Evropa | DW | 17.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Chmelnyzkyj

Fillimi nga puna 1988, 2 reaktorë, 2000 MW

default

Që prej vitit 1988 në shfrytëzim komercial. Centrali bërthamor në Ukrainën Perëndimore ka dy reaktorë dhe prodhon 2000 MW. Në vitin 1995 shtetet e G-7-ës, Komisioni i BE dhe Ukraina nënshkruan një memorandum për mbylljen e centralit bërthamor, që pritet të bëhet në vitin 2035. Ndërtimi i planifikuar i dy reaktorëve të tjerë u ndërpre.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7m
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7m