Centrali Ukraina e Jugut | Evropa | DW | 17.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Centrali Ukraina e Jugut

Fillimi nga puna 1983, 3 reaktorë, 3000 MW

default

Që nga viti 1983 në shfrytëzim komercial. Centrali bërthamor Ukraina e Jugut ka tre reaktorë dhe një kapacitet total prej 3000 MW. Një reaktor i katërt ka qenë planifikuar të ngrihej, por ndërtimi i tij u anullua në vitin 1989 për arsye financiare dhe për shkak të avarisë së Çernobilit. Deri në vitin 2025 reaktorët duhet të nxirren nga rrjeti.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA74
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA74