Superzvijezda u Pekingu ispunila "nemoguću misiju"

Stefan Nestler17. kolovoza 2008

Da - bila je to doista "mission impossible". Za gotovo sve plivače. Ali ne za Michaela Phelpsa! On je nemoguće učinio mogućim - osvojio je osam zlata na jednoj Olimpijadi. I postavio rekorda za sva vremena.

Zlato-zlato-zlato-zlato-zlato-zlato-zlato-zlato: bilanca Michaela Phelpsa u PekinguFoto: AP

Michael Phelps je bio hiperaktivno dijete. Dječak iz Baltimore mora je "gutati" lijekove za smirivanje. Kao 11-godišnjak počinje trenirati plivanje. Pravi sport za osobe s viškom energije. Kao tinejdžer u bazenu Phelps je bio gladan uspjeha. Jednom je u samo dva dana sudjelovao u čak 24 utrke! Uspjeh je stigao brzo: već kao 14-godišnjak on se 2000. uspio plasirati za nastup na Olimpijskim igrama u Sydneyu - gdje je zaplivao u finalu utrke na 200 metara leptir. Bio je peti. Sa samo 15 godina on je 2001. postao najmlađi svjetski rekorder u povijesti plivačkog sporta. U istoj godini osvojio je prvu (od ukupno devet) titula svjetskog prvaka.

Michael Phelps - impresivna pojava u bazenu
Michael Phelps - impresivna pojava u bazenuFoto: AP

Na Olimpijskim igrama 2004. u Ateni Phelps se približio obaranju prastarog rekorda svoga zemljaka Marka Spitza, koji je u Münchenu 1972. osvojio šest zlatnih odličja na samo jednoj Olimpijadi. Phelsp je u Ateni osvojio šest zlatnih medalja. I jedva je dočekao Olimpijadu u Pekingu! S osam zlata, pet u pojedinačnoj konkurenciji, a tri sa američkom štafetom, Phelps je ušao u povijest. Nikada ranije neki sportaš na jednoj Olimpijadi nije osvojio više zlatnih medalja. "Ovaj uspjeh mogu zahvaliti mojim kolegama iz štafete. Sam to nikada ne bih mogao doseći...srećom ja imam odlične kolege u timu i zbog toga smo i pobijedi u sve utrke u kojima smo nastupili", kazao je Phelps u nedjelju ujutro (17.8.).

"Ja samo jedem, spavam - plivam!"

President Bush čestita svom "zlatnom" zemljaku
President Bush čestita svom "zlatnom" zemljakuFoto: AP

Sa ukupno 14 osvojenih olimpijskih zlatnih odličja, Michael Phelps je ujedno i najuspješniji sportaš u povijesti ljetne Olimpijade. Njegov trijumf je fantastičan: u sedam od osam finalnih utrka on je (sam ili sa štafetom) postavio nove svjetske rekorde. Kako je to samo moguće? To si pitanje postavljaju i stručnjaci i laici...Phelps u svakom slučaju ima idealne tjelesne preduvjete za bavljenje plivanjem. visok je 1,93 metara, težak je 91 kilogram. Ima duge, jako duge ruke: raspon iznosi čak 204 centimetra! Velika su mu i stopala: nosi cipele broj 48,5. Srce mu "pumpa" 30 litara krvi u minuti, to je otprilike dva puta više nego kod "normalnih" ljudi. A uz sve to Phelps trenira nevjerojatnim tempom. On je opsjednut plivanjem. "Ja jedem, spavam i plivam, to je sve što ja znam", kaže taj Amerikanac. No, je li to razlog njegove dominacije u bazenu? Sumnje u doping pristune su uvijek kada Phelps skoči u bazen...On tvrdi da je "čist", ne zaboravlja spomenuti brojne dopinške kontrole kojima je podvrgnut. I sve su do sada bile negativne.

Pred Phelpsom se danas klanja čitav svijet - i njegovi obožavatelji i njegovi protivnici. "Junak", "najveći olimpijac svih vremena", "pravi prvak" - mediji se natječu u epitetima. Rijetki su koji podsjećaju na pomalo nepravedne startne pozicije u utrci za medalje. Jedan rukometaš, tenisač ili džudaš ne bi, naime, ni teoretski na jednoj Olimpijadi mogao osvojiti toliko medalja. Ali, tako je, kako je. Činjenica je da nikome u 112 godina koliko se održavaju moderne olimpijske igre nije uspjelo ono što je uspjelo Phelpsu.