2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Nemci u finalu

Svetozar Savić26. jun 2008.

Desetkovana Turska namučila je Nemačku na putu do finala. Dramatičan meč u Bazelu Nemcima je obezbedio učešće u petom finalu - iz dosadašnja četiri imaju samo jedan poraz. Nemačka je pobedila Tursku rezultatom 3:2 (1:1).

Gol Filipa Lama koji je Nemačku odveo u finale
Gol Filipa Lama koji je Nemačku odveo u finaleFoto: AP

Reprezentacija Nemačke igraće u finalu Evropskog prvenstva posle velike bazelske drame i pobede nad Turskom sa 3:2 (1:1).

Desetkovani

Ugur Boral - 0:1 22. minut
Ugur Boral - 0:1 22. minutFoto: AP

Turska, iako desetkovana – bez devetorice standardnih prvotimaca došla je do zasluženog vođstva u 22. minutu, pogotkom Borala. S obzirom da Turci nisu imali šta da izgube, od samog početka krenuli su srčano u trku za finale. Nemačka, koja je do tog trenutka bila kao obezglavljena pribrala se i samo 4 minuta kasnije golom Švajnštajgera izjednačila na 1:1.

Nemački navijač - Sinoć se ipak zajedno slavilo
Nemački navijač - Sinoć se ipak zajedno slaviloFoto: AP

Drugo poluvreme izgleda kao da Nemci dominiraju i u 79. minutu golom Klosea preokreću reztultat u svoju korist, 2:1. Tim Fatiha Terima se na zadivljujući način vratio u igru. Izjednačenje dolazi u 86. minutu, a strelac je bio Šenturk. Ipak, 90. minut i izvanrednog Ruštua savladao je Lam i Nemačku odveo u finale.

Sve je dobro što se dobro svrši

Kapiten nemačkog tima Mihael Balak posle utakmice je rekao da se veoma raduje. “Naravno. Ali trebalo nam je mnogo snage, bila je to veoma oštra borba“

„Mi smo u finalu, želimo da pobedimo, to je jasno,“ rekao je Lukas Podolski.

Utakmicu je gledala i nemačka kancelarka Angela Merkel:„ Sve je dobro što se dobro završi, više se o večerašnjoj utakmici ne može reći“, rekla je Angela Merkel.

Kancelarka Angela Merkel na stadionu u Bazelu
Kancelarka Angela Merkel na stadionu u BazeluFoto: AP

Na desetine hiljada navijača koji su slavili ulazak Nemačke u finale Evropskog prvenstva u fudbalu zakrčili su u sredu uveče centralne ulice gradova u Nemačkoj. U Berlinu se na "navijačkoj promenadi" okupilo oko 500.000 navijača, po više desetina hiljada bilo ih je i u Minhenu, Štutgartu, Frankfurtu na Majni, Nirnbergu i Kelnu. S obzirom na neprijatne javne rasprave o integraciji i položaju turskih sugrađana u Nemčkoj, koje su se vodile proteklih meseci, nemački političari strahovali su da bi sinoćnja utakmica mogla da bude povod za izgrede i sukobe nemačkih i turskih navijača. Zato je više saveznih ministara, kao i gradonačelnik Berlina, uoči meča pozvalo navijače obe zemlje da pokažu međusobno poštovanje i da izbegnu incidente.