2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Mundijal je počeo uspešno

27. jun 2011.

Ženski mundijal je počeo. Oduševljenje domaće publike je nezapamćeno. Javno gledanje utakmica podseća na prvenstvo sveta za muškarce.

Svetsko prvenstvo u fudbalu za žene održava se u Nemačkoj
Svetsko prvenstvo u fudbalu za žene održava se u NemačkojFoto: dapd

Francuska je pobedila Nigeriju sa 1:0 u prvoj utakmici ženskog Mundijala koji se održava u Nemačkoj. A domaće fudbalerke, velikanke svetskog fudbala, u utakmici protiv Kanade nisu izvele nikakvu čaroliju; za retke momente fudbalske magije su se pobrinule fudbalerke kanadske reprezentacije.

Ipak, pobeda Nemica je čista. Igrale su pred 70.000 ljudi na Olimpijskom stadionu u Berlinu, i same fascinirane veličinom ove svetkovine. Prvi gol je posle Babet Peter zabila KG, što je nadimak dobijen od inicijala Kerstin Garefrekes, i to je bio njen 42. pogodak u njenoj 127. utakmici u državnom dresu. Bilo je to u 9. minutu. Pred kraj poluvremena Garefrekesova je sa centra pustila jednu loptu kroz dubinu u polje Kanađanki, a tamo je primila Celija Okojino da Mbabi i vešto sprovela u gol.

Kerstin Gareferkes slavi prvi gol na Mundijalu
Kerstin Gareferkes slavi prvi gol na MundijaluFoto: dapd

Kanađanke su u par navrata izvele niz beskonačnih kombinacija „na sitno“, koje su izgledale kao umiranje u lepoti, lopta je išla kao po koncu „do noge“, ali sve to bez ikakvog učinka i smisla. A onda je dosuđen slobodan udarac za Kanađanke, sa oko 27 metara, izvela ga je Kristina Sinkler direktnim šutem na gol, bio je to šut za antologiju, preko živog zida, sa putanjom koju ne bi mogla da osujete ni tri živa zida ni dvostruko duža Nadine Angerer, koja pre toga nije primila gol ukupno 622 minuta u dresu Nemačke, pa kada ga je već primila, onda nek je bar ovakvo umetničko delo – a u trenutku kada je šutirala, Sinklerova je imala i sveže slomljen nos… Na kraju je to ipak bilo - sve. 2:1 za Nemice.

Zadovoljne rezultatom

Evo kakav utisak je o svemu posle utakmice iznela mlada Celija Okojino da Mbabi:

„Bilo je jasno da nismo želele da previše rizikujemo, ali smo povremeno ispuštale konce iz ruku. I naravno, jasno je da protiv ekipe kakva je kanadska ne smemo da se uspavamo posle vođstva od 2:0“.

Selektorka Silvija Najd nije bila prezadovoljna igrom svojih pulenki:

„U drugom poluvremenu smo dobro počele, izgradile smo dosta dobrih šansi, ali smo zaboravile da damo gol. A onda je postalo baš opasno kada je pred kraj rezultat smanjen na 2:1. Na kraju mogu reći samo da sam vrlo zadovoljna rezultatom“.

Javno gledanje utakmica podseća na prvenstvo sveta za muškarce.
Javno gledanje utakmica podseća na prvenstvo sveta za muškarce.Foto: picture alliance / dpa

Za nemačku reprezentaciju zbog trenutno slabe forme nije igrala atraktivna crnka poreklom sa Kosova, Lira Bajrami, jedna od najvećih zvezda nemačke reprezentacije, koja ne samo što je televizijskoj publici pre Mundijala pokazala kako peče pitu, nego je sa 23 godine objavila i autobiografiju, spretna u marketingu bar koliko i na terenu. Sledi utakmica sa Nigerijom, a to će biti, kažu, dosta teži zadatak od ovog protiv Kanade.

Autor: Saša Bojić, DW
Odgovorni urednik: Ivan Đerković