2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Ko je bolji, Nemačka ili Argentina?

3. jul 2010.

Nemačka danas (3.7.) u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u fudbalu igra protiv Argentine. Reprezentacije dveju zemalja susreću se po šesti put na svetskim prvenstvima, a svi dosadašnji susreti bili su dramatični!

Gledajući ukupnu statistiku fudbalskih susreta Nemačke i Argentine, Južnoamerikanci su u vođstvu. Od 18 utakmica, zabeležili su osam pobeda, a pet utakmica završeno je nerešenim rezultatom. Ali, kad se radi o važnim utakmicama, Nemci su češće trijumfovali. „Gaučosi“ su samo jednom pobedili Nemce, na SP 1986. Tri puta su slavili Nemci, a dva puta je bilo nerešeno .

Flash-Galerie Fußball Duelle Deutschland Argentinien
Susret Argentine i Nemačke u Rimu 8.7.1990.Foto: picture alliance/dpa

Susret Nemačke i Argentine u četvrtfinalu Svetskog prvenstva već je viđen pre četiri godine u Nemačkoj. Ta utakmica (30. juna 2006.) ponudila sve što navijači mogu da požele: Argentina je povela, Nemačka izjednačila samo deset minuta pre kraja, u produžecima niko nije postigao pogodak, pa su morali da odlučuju jedanaesterci.

Junak dana bio je golman nemačke reprezentacije Jens Leman, između ostalog i zahvaljujući ohrabrenju Olivera Kana i jednoj cedulji. Naime, pre izvođenja jedanaesteraca Lemanu je prišao njegov trener Andreas Kopke i dao mu cedulju na kojoj su stajala imena argentinskih igrača i za svakog uputstvo gde bi Leman trebalo da se baci da spreči gol. I stvar je funkcionisala. Leman je odbranio udarce Ajale i Kambiasoa i Nemačka je ušla u polufinale.

Kad zbog dramatičnosti „pregore osigurači“

Fußball, WM 2006, Deutschland - Argentinien, Kahn und Lehmann
Jensa Lemana (desno) ohrabrio je i najveći suparnik Oliver KanFoto: AP

Ono što je nakon toga usledilo, ne služi igračima na čast. Došlo je do opšte guranja pa i udaranja igrača dva tima. Nakon što je Tim Borovski prstom na ustima Argentincima pokazao da budu tihi, „gaučosi“ su se osetili uvređenim. Nakon izvođenja poslednjeg udarca s bele tačke napali su Pera Mertezakera, koga su zamijenili sa Borovskim. U gužvi u kojoj su se našli svi igrači obe ekipe kao i članovi delegacija udaralo se rukama i nogama. FIFA je sledećeg dana kaznila samo Nemca Torstena Fringsa, jer se na televizijskom snimku jasno videlo kako on udara Argentinca Julia Kruza.

I finale Svetskog prvenstva 1990, 8. juna u Rimu, bilo je „već viđeno“. Ponovo su, kao i 1986, u finalu igrali Nemci i Argentinci, ali ovoga puta sreća je bila na nemačkoj strani. U 85. minutu za Nemačku je dosuđen jedanaesterac. Trebalo je da ga izvede Lotar Mateus, ali on je prišao Andreasu Bremeu i rekao mu: „Izvedi ga ti, ja nemam dobar osećaj.“ Breme je zabio i Nemačka je postala prvak sveta.

Usamljeni svetski prvak Bekenbauer

WM 2006 Viertelfinale Deutschland Argentinien Jens Lehmann
Jens Leman zaustavlja jedanaesterac Argentinca Roberta AjaleFoto: AP

U sećanju su ostale dve dramatične i skoro poetične scene: kako neutešnog Dijega Armanda Maradonu njegov trener na silu vuče na ceremoniju dodele pehara. Najbolji svetski fudbaler nije prestajao da roni suze, grudi su se tresle od jecaja čak i u trenutku dodele srebrne medalje.

Druga scena je usamljeni Franc Bekenbauer na ivici terena. On je tada postigao nešto što je pre njega uspeo samo Brazilac Mario Zagalo: da postane svetski prvak i kao igrač i kao trener. Bekenbauer je stajao s rukama u džepovima pantalona, pognute glave, zamišljen, možda i savladan od snage emocija. Iza njegovih leđa igrači i navijači su slavili, a tvorac uspeha bio je na samo nekoliko metara od njih, ali ne stvarno s njima.

WM 2006 - Deutschland Argentinien Tumulte nach dem Abpfiff am Spielfeldrand Flash-Galerie
Gužva i guranje nakon poraza Argentine na jedanaesterce 2006. godineFoto: AP

U nastavku:

Maradona zove mamu u pomoć

WM 2006 - Deutschland - Fan
Da li će se nemački navijači danas ponovo radovati?Foto: AP

U finalu Svetskog prvenstva 1986 u Meksiku, 29. juna, igrale su dve reprezentacije koje nisu mogle biti različitije. Razigrane Argentince predvodio je Dijego Armando Maradona. Ironično je pre utakmice protiv nemačkih „pancera“ poručio: „Mama, dođi, pomozi mi, strah me je, moraš da me zaštitiš.“

Argentina je rano povela (u 21. minutu), početkom drugog poluvremena povisila je na 2:0 i izgledalo je da je stvar odlučena. Ali, Rumenige (73. minut) i Feler (81. minut) su izjednačili. Najveća zvezda Maradona ipak je sačuvao prisebnost i pred sam kraj postigao pobedonosni pogodak za 3:2. Maradona je tako ne samo doneo Argentini titulu svetskog prvaka, nego i potvrdio da je najbolji igrač sveta.

Dve fudbalske filozofije

U Birmingemu 1966. Nemačka i Argentina odmerile su snage u takmičenju po grupama. Jedina utakmica tih dveju reprezentacija koja je završila bez pogodaka, ipak je dala važan doprinos razvoju fudbala. Agresivna igra oba tima podstakla je Svetsku fudbalsku federaciju (FIFA) da četiri godine kasnije uvede žute i crvene kartone.

Flash-Galerie Fußball Duelle Deutschland Argentinien Diego Maradona
Titula svetskog prvaka 1986. otišla u ArgentinuFoto: AP

Prvi susret reprezentacija Nemačke i Argentine, u Malmeu 1958, također u delu takmičenja po grupama, nije bio za fudbalske sladokusce. Lepršavi Argentinci nisu uspevali da nametnu svoj stil protiv snažnih i grubih Nemaca. Na kraju je Nemačka pobedila 3:1. Ta utakmica je dokaz da se isti sport može i posmatrati i igrati potpuno različito.

Autor: Danijel Martinez / Anto Janković

Odgovorni urednik: Ivan Đerković