2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Španija osvojila titulu evropskog prvaka u fudbalu

Agencije30. jun 2008.

Fudbalska reprezentacija Španije savladala je sinoć u Beču selekciju Nemačke sa 1:0 i osvojila titulu šampiona Evrope. Pobednički gol za Španiju postigao je u 33. minutu Fernando Tores.

Španski igrači sa peharom u rukama
Španski igrači sa peharom u rukamaFoto: AP

Navijači pancera, šokirani su porazom svog tima ali su ipak priznali da je titula šampiona pripala najboljem timu na turniru.

Španci su, za razliku od prethodnih utakmica na Evropskom prvenstvu u Austriji i Švajcarskoj, terensku inicijativu prepustili protivniku, a svoje šanse tražili iz kontranapada.

Mudra strategija Luisa Aragonesa

Razočarani nemački navijači
Razočarani nemački navijačiFoto: AP

Strategija selektora Luisa Aragonesa apsolutno se isplatila, pošto su Nemci teško dolazili do pravih prilika, dok je "crvena furija" bila izuzetno opasna, iako je igrala bez povređenog Davida Vilje, sa četiri gola najboljeg strelca turnira.

Prvu šansu Španci su imali u 14. minutu, kada je Andres Inijesta centrirao sa leve strane, a lopta je pogodila odbrambenog fudbalera "pancera" Krištofa Meceldera i promenila smer, ali je golman Nemačke Jens Leman refleksno uspeo da spasi svoj gol.

Bilo šansi, ali ipak samo jedan gol

Michael Ballack, Marcos Senna
Michael Ballack, Marcos SennaFoto: AP

Blizu gola španski fudbaleri bili su i u 23. minutu, kada je Serhijo Ramos centrirao sa desne strane, a Tores nadvisio Pera Mertezakera i pogodio stativu.

Tores se, ipak, iskupio u 33. minutu, kada je posle dodavanja Ćavija pretrčao Filipa Lama, iako je nemački bek bio bliži lopti, i lobovao Lemana za vođstvo Španije od 1:0.

Španci su samo tri minuta kasnije mogli da dupliraju vođstvo, ali je Silva neometan sa 12 metara loše zahvatio loptu iz voleja i tukao visoko preko gola.

I u drugom poluvremenu Španci dominirali

Španski tim
Španski timFoto: AP

Dominacija Španaca nastavila se i u drugom poluvremenu, a prvu veliku priliku fudbaleri "crvene furije" imali su u 54. minutu, kada je David Silva šutirao sa 15 metara, a Ramos nije uspeo da loptu zahvati petom, pa je ona prošla proed stative.

Nemci su najbolju, ujedno i jedinu pravu priliku imali u 60. minutu, kada je kapiten Mihael Balak, koji je zaigrao uprkos povredi lista, sa ivice kaznenog prostora pogodio spoljni deo mreže protivničkog gola.

Potom je usledila serija prilika za Španiju. Prvo je u 67. minutu, posle centaršuta Ćavija iz slobodnog udarca sa 35 metara, Ramos šutirao glavom, ali je Leman loptu sproveo u korner.

Španci su kratko izveli korner, Inijesta je šutirao iskosa, ali je Torsten Frings na prvoj stativi loptu izbio sa gol linije. Ubrzo potom, Leman je uspeo da zaustavi i novi pokušaj Inijeste.

Dosta propuštenih prilika

Pobednički pehar
Pobednički peharFoto: AP

Fudbaleri Španije pobedu su mogli da obezbede i u 81. minutu, kada je Santi Kazorla centrirao sa desne strane, Danijel Guiza glavom loptu spustio na drugu stativu, ali je Markos Sena za malo zakasnio i propustio priliku da zatrese praznu mrežu protivnika.

To je ujedno bila i poslednja prilika na utakmici, pa su Španci stigli do druge titule šampiona Evrope, prvu posle 1964. godine kada su pobedili pred svojim navijačima.

Nemci su, sa druge strane, izgubili svoje treće finale na kontinentalnim šampionatima. Tri puta "panceri" su uspeli i da stignu do titule prvaka.

Naredno Evropsko prvenstvo igraće se 2012. godine u Poljskoj i Ukrajini.