Zv/kancelari gjerman Myntefering: arsyet e dorëheqjes sime janë thjesht familjare dhe aspak politike | Gjermania - Tregu i punës | DW | 14.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Zv/kancelari gjerman Myntefering: arsyet e dorëheqjes sime janë thjesht familjare dhe aspak politike

Socialdemokrati gjerman Franc Myntefering zv/kancelar dhe ministër i punës javën e ardhshme do të largohet nga postet e tij qeveritare. Socialdemokrati 67 vjeçar theksoi dje përpara shtypit se hapi i tij ka të bëjë vetëm me arsye personale. Myntefering i kushtoi rëndësi theksimit të faktit se dorëheqja e tij nuk ka asnjë shkas politik. Pasues i Myntefering në ministrinë e punës do të jetë ish sekretari i përgjithshëm i partisë socialdemokrate Olaf Scholz. Ndërsa posti i zv/kancelarit do të merret nga ministri jashtëm Frank Valter Shtajnmajer. Politikanë të lartë të unionit kristiansocial-kristiandemokrat shprehen keqardhje dhe respekt per vendimin e Franc Myntefering.

 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDbY
 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDbY