Zgjedhjet preeliminatore në Miçigan - Clinton e vetmja kandidate e demokratëve | Bota | DW | 16.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Zgjedhjet preeliminatore në Miçigan - Clinton e vetmja kandidate e demokratëve

Miçigani ishte interesant vetëm për republikanët, sepse për demokratët kandidoi vetëm Hillary Clinton. Për këtë përfundimet e arritura në Miçikan nuk konsiderohen si reprezentative.

default

Hillary Rodham Clinton në Las Vegas 15 janar 2008

Për Mit Romnin fitorja në Miçigan-i ishte mjaft e lehtë. Përveç faktit që i ati kishte qenë aty për vite të tëra guvernator, edhe ai vetë kishte investuar shuma të mëdha në fushatën elektorale. Megjithatë kjo fitore ishte për të e rëndësishme: „Nata e sotme spikat prej comeback-ut, një comeback për Amerikën.“
Mitt Romney Ann RomneyRepublikaner Michigan Vorwahlen USA

Mitt Romney në Miçigan 15.01.2008

Ish-guvernatori 59-vjeçar i Masaçusetit konsiderohej si favorit i republikanëve për zgjedhjet presidenciale, por ai nuk arriti të fitonte në Ajova (Iowa) dhe Nju-Hepshir (New Hampshire). Majk Hakebi (Mike Huckabee) ish-guvernatori i Arkansasit u rendit në Miçigan i treti: „Duket se unë fitova në Ajova, John McCain në Nju-Hempshir dhe Mit Romni në Miçigan.Por zonja dhe zotërinj ne do të fitojmë në Karolinën e Jugut.“ John McCain, i cili u rendit i dyti në Miçigan, nuk e humbi optimizimin, por theksoi se kishte menduar se fushata elektorale do të kishte qenë më e thjeshtë.

USA Wahlen Demokraten John Edwards und Barack Obama in Las Vegas

Kandidatët demokratë John Edwards dhe Barack Obama pas një debati elektoral në Las Vegas 15.01.2008

Karvani elektoral do të vazhdojë tani rrugën e tij, fillimisht për në Nevadë, Karolinën e Jugut dhe Floridë. Por edhe në Karolinën e Jugut dhe Floridë partitë do të ndëshkohen që po i organizojnë përpara kohe zgjedhjet preeliminatore. Për këtë të gjithë presin me padurim 5 shkurtin, datën kur në më tepër se 20 shtete federale do të organizohen zgjedhjet preeliminatore. Nevada dhe Karolina e Jugut mbeten interesante edhe për demokratët, sidomos për shkak të numrit të madh të votave të popullsisë me orgjinë latino-amerikane apo të zezakëve. Në Miçigan kandidoi e vetme dhe dhe natyrisht edhe fitoi Hillary Clinton, por në kuadrin e eliminatoreve në Nevadë dhe Karolinën e Jugut fitorja e saj në Miçigan do të harrohet shpejt.
 • Data 16.01.2008
 • Autor Bergmann, Christina (DW Washington)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CqO2
 • Data 16.01.2008
 • Autor Bergmann, Christina (DW Washington)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CqO2