Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri - Pesëmarrja në votime rreth 40% | Ballkani | DW | 28.06.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri - Pesëmarrja në votime rreth 40%

Bregu: "Procesi i votimit po zhvillohet ashtu si i takon një vendi, që këtë radhë do të plotësojë të gjitha standardet." Opozita denoncon përdorimin e telefonave celularë në qendrat e votimit.

Qytetarë duke votuar në Tiranë

Qytetarë duke votuar në Tiranë

Ecuria e votimit edhe më pak se një orë para mbylljes së kutive mbetet normale. Ndonëse ka pasur njoftime edhe për incidente lidhur me fallsifikimin e kartave të identitetit, mungesën e bazës materiale dhe përdorimin e mikrokamerave në qendrat e votimit për të fotografuar procesin. Gjithsesi incidente të tilla kanë qënë të lokaliziuara dhe nuk karakterizojnë procesin.

Partia Socialiste u bëri thirje qytetartëve të marrin pjesë në votime dhe njëherazi të denoncojnë çdo paregullsi që ata konstatojnë. Armela Imeri nga kjo parti u tha qytetarëve citoj "mos harroni numrin e posaçëm të telefonit, të vënë në dispozicionin tuaj."

Ecuria në përgjithësi ka qenë normale pavarësisht nga denoncimet e mësipërme të subjekteve politike, pjesëmarrëse në zgjedhje. "Procesi i votimit po zhvillohet ashtu si i takon një vendi, që këtë radhë do të plotësojë me zgjedhjet parlamentare të gjitha standardet e zgjedhjevet ë lira dhe të ndershme."tha Majlinda Bregu.

Opozita në Tiranë ka denoncuar përdorimin e telefonave celularë në qendrat e votimit si një mjet për të ndikuar tek vota e zgjedhësve. Nënkryetari i LSI, Pëllumb Xhufi në një deklaratë për mediat tha se " LSI denoncon përdorimin e telefonave celularë për të ndikiuar tek vota e zgjedhësve dhe njëherazi për ta fotografuar votuesin."

Denoncimi i përdorimit të telefonave celularë është pasuar sot pasdite edhe nga një akt i KQZ-së për moslejimin e përdorimit të stilolapsave me mikrokamera nga ana e opozitës, në qendrat e votimit. Akti i KQZ-së u muar me 4 vota pro dhe 3 kundër nga 7 anëtarët që ka ky komision. Ai u kundësrhtua nga përfaqësuesja e PS-së në KQZ, Dëshira Subashi me argumentin se ai " duhej të merrej me shumicë të cilësuar, pra pesë me dy dhe se akti është në kundërshtim me kodin zgjedhor, një ndërhyrje e hapur që u bëhet strukturave në komisionet zgjedhore."

KQZ-ja ndaloi përdorimin e mikrokamerave pas një denoncimi që Kastriot Islami u bëri asaj që ai e quajti" dhunë të qeverisë ndaj deputetit socialist Saimir Tahiri" , i cili po filmonte me mikrokamera, ecurinë e procesit në një qëndër votimi në Kombinat. Eksponenti i PS-së, Islami deklaroi se "PS do të monitorojë procesin e votimit me mjete të tjera".

Majlinda Bregu, deputete e PD-së dhe njëherazi zëdhënëse e qeverisë përforcoi vendimin e KQZ-së për ndalimin e përdorimit të mikrokamerave "Nuk lejohen të tilla mjete të përdoren në qëndrën e votimit" tha ajo në një deklaratë për shtyp.

Ilir Meta, kryetar i koalicionit opozitar 2 Aleanca per Integrim tha se "incidentet e rastësishme nuk e dëmtojnë thelbin e procesit. Shqiptarët janë më të ndërgjegjshëm se kurrë për votën e tyre"

Në orët e pasdites së sotme është publikuar edhe zbulimi i parë i fallsifikimit të një karte biometrike identiteti. Qendrat e votimit nuk janë të pajisura me aparatura që verifikojnë vërtetësinë e kartës biometrike të identitetit. Kjo ka sjellë që një qytetare nga Tirana, Eriola Dervishi të mos ketë mundur të ushtrojë të drejtën e saj të votës në qendrën e votimit 1966, pasi me një kartë të fallsifikuar identiteti, njëlloj si e saja, kishte votuar një person tjetër. "Kjo ështe karta origjinale, e vetmja me numrin tim personal. Por unë nuk mundem të votoj, sepse dikush tjetër ka votuar me një kartë si kjo, por që eshte e falldifikuar," u deklaroi ajo mediave të Tiranës, duke treguar para kamerave kartën origjinale.

Zgjedhjet parlamentare , që po zhvillohen sot në Shqipëri, janë të shtatat, bashkë me ato lokale, që nga vendosja e pluralizmit politik dhe vendosjes së demokracise. Por këto zgjedhje janë të parat ku Shqipëri ashpreson të përmbushë të gjitha standardet ndërkombëtare dhe ato të cilësohen" të lira dhe të ndershme."

Autore: Ani Ruci

Redaktoi: Vilma Filaj-Ballvora

DW.COM

 • Data 28.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Icqx
 • Data 28.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Icqx
Reklamë