Zgjedhjet parlamentare në Belgjikë, demokratët sheihen si favorit | Gjermania - Tregu i punës | DW | 10.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Zgjedhjet parlamentare në Belgjikë, demokratët sheihen si favorit


Bruksel: Rreth 7.7 milionë belgë me të drejtë voteje, janë thirrur në zgjedhjet parlamentare. Koalicioni i majtë liberal i kryeministrit aktual Guy Verhostadt, sipas sondazheve të fundit ka pak shance përballë rivalëve demokratë. Verhofstadt është politikan më popullor në vend krahasuar me rivalin e tij kryesor Yves Leterme, bëhet e ditur, sipas sondazheve publike, por belgët votojnë për partitë politike dhe jo për individët dhe sipas sondazheve, partia Kristiandemokrate e Leterme kryeson bindshëm në rajonin Flandra, ku jetojnë afro 60 për qind e belgëve.

 • Data 10.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkx
 • Data 10.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkx