Zgjedhjet në SHBA - Klinton dhe Romnei fitojnë në Nevada | Bota | DW | 20.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Zgjedhjet në SHBA - Klinton dhe Romnei fitojnë në Nevada

Gara e kandidatëve për presidentë tek demokratët dhe republikanët në SHBA vazhdon të jetë emocionuese.

default

Senatorja demokrate Hillary Rodham Clinton


Në zgjedhjet në shtetin federal Nevada triumfoi senatorja demokrate Hilari Klinton, ndërsa tek republikanët politikani mormon Mit Romnei.


Klinton: "Ky është një hap më shumë në një rrugë të gjatë mes për mes vendit ku ne paraqesin temat tona popullit".


Por fitorja në shtetin e Nevadës në të kaluarën nuk ka luajtur ndonjë rol të rëndësishëm në rezultatin final të përzgjedhjes së kandidatëvve për president. Më e rëndësishme ishte zgjedhja paraprake në shtetin e Karolinës së Jugut. Atje fitorja i takoi senatorit republikan Xhon Mekkein i cili mundi Majk Hakëbinë.

John McCain - Wahlen USA

Sentori republikan John McCain


Mekkein: "U kërkoj banorëve të Karolinës së Jugut të ndihmojnë të më jepet mundësia t'i shërbej këtij vendi që dua për një kohë më të gjatë."


Zgjedhjet për kandidatin demokrat në Karolinën e Jugut zhvillohen të shtunën e ardhshme. Për kongresin e demokratëve në muajin gusht ku do të caktohet kandidati për president i SHBA Hilari Klinton ka siguruar deri tani 236 vota delegatësh, ndërsa konkurrenti i saj më i fortë brenda partisë Barak Obama 136. Vendimi përfundimtar i të dyja partive për kandidatët e tyre në zgjedhjet presidenciale pritet të merret më 5 shkurt, kur do të zhvillohen zgjedhje paraprake në 24 shtete federale. Zgjedhjet presidenciale zhvillohen më 4 nëntor.


 • Data 20.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cv4a
 • Data 20.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cv4a