Zgjatja e lejes së qëndrimit për të huajt në Gjermani / Projekte të përbashkëta rinore në Preshevë / Trafikimi i qenieve njerëzore në Kosovë | Hapat | DW | 05.12.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Zgjatja e lejes së qëndrimit për të huajt në Gjermani / Projekte të përbashkëta rinore në Preshevë / Trafikimi i qenieve njerëzore në Kosovë

1. Leja e qëndrimit për të huajt që jetojnë në Gjermani me dokumenta të përkohshme do të zgjatet edhe me dy vjet deri në fundin e vitit 2011. Për këtë ranë dakord ministrat e brendshëm të Federatës dhe Landeve të premten në Bremen. Një numër i madh i të 30 mijë të prekurve janë nga Kosova. Kryetari i konferencës, ministri socialdemokrat i Landit Bremen, Ulrich Mäurer, tha se kjo zgjidhje ishte konsensusi më i vogël i mundshëm. Anila Shuka informon:

2. Nxënës të nacionalitetit shqiptar, serb dhe rom të shkollave të mesme nga Presheva dhe Bujanoci kanë vënë në skenë të mërkurën në mbrëmje shfaqjen me titullin : "Ti dhe unë jemi ne", qëllim i së cilës ishte rritja e tolerancës ndëretnike dhe kapërcimi i pengesave gjuhësore dhe kulturore. Milica Ivanoviq.

3. Izolimi i tepruar, gjëndja e rëndë ekonomike dhe shpresa për një jetë më të mirë, mbesin shkaku kryesor i trafikimit të femrës n Kosovë. Format e rekrutimit janë të llojllojshme dhe të lehta për t´u mashtruar viktimat ku përfshihen edhe vajzat e mitura. Kosova ka mekanizma të mjaftueshëm ligjor për të luftuar fenomenin e trafikimit, ndërsa institucionet kosovare kanë bashkërenduar aktivitetet e tyre në këtë drejtim. Por, sa po mund te luftohet në të vërtet trafikimi i qenieve njerëzore në Kosovë? Ajete Beqiraj është përpjekur të gjej përgjegje:

Audio dhe video për temën

 • Data 05.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kqu4
 • Data 05.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kqu4