Vriten 31 persona në Kamerun | Gjermania - Tregu i punës | DW | 14.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Vriten 31 persona në Kamerun

Në një sulm të kryer nga persona të panjohur në Kamerun janë vrarë 31 vetë. 21 ushtarë dhe 10 sulmues janë vrarë në gadishullin Bakassi, bëri të ditur qeveria në Jaunde. Rripi i tokës në gjirin e Guineas ka qenë për dekada me rradhë i kontestuar mes Kamerunit dhe Nigerisë, derisa gjykata ndërkombëtare në Hagë mori në vitin 2002 vendimin në favor të Kamerunit. Trupat nigeriane u tërhoqën vitin e kaluar nga ai territor. Gadishulli Bakassi kufizohet në lindje me deltën e Nigerit, ku rebelët luftojnë për një pjesëmarrje më të fortë në të ardhurat nga nafta.

 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDg5
 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDg5