Viti i ardhshëm interesant për politikën gjermane | Studimi në Gjermani | DW | 14.09.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Studimi në Gjermani

Viti i ardhshëm interesant për politikën gjermane

Shtypi zviceran mbi politikën gjermane

Logo e Neue Züricher Zeitung, NZZ

Logo e Neue Züricher Zeitung, NZZ

Mbi peizazhin politik në Gjermani një vit para zgjedhjeve parlamentare zviceranja «Neue Zürcher Zeitung» shkruan:

«Viti i ardhshëm premton të jetë interesant për politikën gjermane. Raportet e pritshme të forcave mund të shpien në njëfarë rilindjeje të partive të vogla, pra të liberalëve dhe të të gjelbërve, të cilëve dy partitë e mëdha po përpiqen që tani t'i bëjnë për vete me rituale të qarta testimi. Kjo sjellje prej të dashuruari e të mëdhenjve mbështetet në të kuptuarit se me ngjitjen e Partisë së Majtë në shkallën e një force kombëtare është ngatërruar tërë aritmetika zgjedhore gjermane, dhe se ditët e kaosit të landit Hesen duhen shmangur me çdo kusht në rrafshin kombëtar. Mund të ndodhë që prej kakofonisë së tanishme dhe larmisë partiake të dalë një ndarje më e qëndrueshme e pushtetit dhe një qeveri gjermane më e aftë për të vepruar..»

 • Data 14.09.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FHti
 • Data 14.09.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FHti