Varreza masive & Papunësia e serbëve në Kosovë & ″Per Gynt″ në Maqedoni | Hapat | DW | 14.05.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Varreza masive & Papunësia e serbëve në Kosovë & "Per Gynt" në Maqedoni

Në Kosovë dyshohet se në afërsi të Rashkës ekziston jo vetëm një por dy varreza masive. Autoritetet e Prishtinës pohojnë se pala kosovare intenzivisht po punon në zbardhjen e fatit të serbëve të pagjetur. Ndëra Jelena Miliq thekson se zbulimi i varrezave masive dëshmon edhe një herë arsyeshmërinë e ndërhyrjes së bashkësisë ndërkombëtare në vitin 1999.

Që nga viti 2000, në Kosovë janë kthyer rreth 20.000 pjesëtarë të komunitetit serb. Mirëpo, kthimi nuk është i qëndrueshëm për shkak të papunësisë.

Në teatrin shqiptar në Shkup është përgatitur shfaqja e dramaturgut të njohur norvegjez Henrik Ibsen "Per Gynt". E veçanta e këtij projekti kulturor është që në një skenë janë mbledhur artistë nga Shkupi, Tirana, Prishtina dhe Beogradi. Regjisori i shfaqjes" Per Gynt" Sllobodan Unkovski thotë se hapsira e Ballkanit disponon me vlera të mëdha kulturore.

Autor: Ivica Petroviq/Ajete Beqiraj/Fatos Musliu

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 14.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/NNjv
 • Data 14.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/NNjv