Turqia përgënjeshtron mbylljen e hapësirës ajrore për dhe nga zona e kurdëve në Veri të Irakut | Gjermania - Tregu i punës | DW | 01.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Turqia përgënjeshtron mbylljen e hapësirës ajrore për dhe nga zona e kurdëve në Veri të Irakut

Turqia, sipas kryeministrit Rexhep Taip Erdogan, nuk e ka mbyllur hapësirën ajrore për fluturimet në zonën kurde në Veri të Irakut. Me këtë Erdogan përgënjshtroi një lajm të televizionit NTV. Deri tani nuk janë vendosur sanksione kundër grupeve, që mbështesin partinë punëtore kurde, PKK, tha ai. NTV njoftoi, se vendimi ka të bëjë me sanskionet ekonomike ndaj provincës kurde në Irak. Turqia për ofensivën e mundshme ushtarake në Veri të Irakut ka tërhequr në zonën e kufirit rreth 100.000 ushtarë. SHBA siguruan, se do t´i japin informacione sekrete Turqisë mbi pozicionet e partisë së ndaluar kurde, PKK në Irak.

 • Data 01.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/BzvE
 • Data 01.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/BzvE