Trumpi presidenti i ri i SHBA-së | Bota | DW | 09.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Trumpi presidenti i ri i SHBA-së

Donald Trump siguron shumicën e votave në të ashtuquajturat shtete të pavendosura, swing-states.

Fitues i zgjedhjeve presidenciale në SHBA është Donald Trump. Sipas numërimeve ai fitoi 270 prej personave që zgjedhin  presidentin.

Fitorja e Trumpit erdhi e papritur, sepse ai siguroi shumicën e votave në të ashtuquajturat shtete të pavendosura, swing-states, pra që nuk dihet se për kë votojnë tradicionalisht, ndër të tjera në Florida, Karolinën Veriore dhe Ohio.

Hillary Klinton largohet nga festa me votuesit.