Tre milionë myslimanë për haxhillëk | Bota | DW | 28.12.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Tre milionë myslimanë për haxhillëk

Masa të rrepta sigurie


Në hapje të pelegrinazhit të Haxhillëkut, në disa nga qendrat e shenjta të fesë islame në Arabinë Saudite u mblodhën rreth tre milionë myslimanë nga e gjithë bota. Nga droja për atentate terroriste dhe panike masive, janë marrë masa të forta sigurie. Një vit më parë, në një shpërthim paniku u shkelën me këmbë dhe humbën jetën rreth 400 vetë.

Udhëtimi i pelegrinazhit në Mekë bën pjesë në pesë detyrimet e myslimanëve. Një besimtar mysliman duhet të ketë marrë pjesë në të, të paktën një herë në jetën e tij.

 • Data 28.12.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJm
 • Data 28.12.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJm
Reklamë