Tone të ashpra nga Moska | Bota | DW | 02.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Tone të ashpra nga Moska

Presidentin që po largohet në SHBA, Obama, Moska e akuzon për mani hakmarrjeje dhe për dështim në politikën e jashtme.

Skandalin në Uashington e pasoi një furtunë zemërimi në Moskë. Tri javë para se të largohet nga posti i Presidentit, Barack Obama e ndëshkoi Rusinë për sulmet e dyshuara të piratëve të internetit ndaj SHBA me sanksione dhe dëbime masive të diplomatëve - dhe politikanët rusë nuk i kursejnë reagimet e ashpra. Kështu, ish-Presidenti dhe kryeministri i sotëm, Dmitri Medvedjev shkruan në tweetin e tij për "agoni antiruse".

Më keq se një pallua pa pendë

Edhe Konstantin Kosaçov, kryetar i Komisionit të Jashtëm të Këshillit të Federatës, Dhomës së Sipërme ruse, e përmend këtë. "Këtë nuk mund ta quash as agoni të pallonjve që u kanë rënë pendët, por e kufomave politike", i deklaroi i agjencisë së lajmeve TASS, duke aluduar për traditën amerikane, që i quan presidentët në largim "pallonj pa pendë".

Politologë të afërt me Kremlinin kërkojnë motive për vendimin e Obamas, duke e injoruar në mënyrë karakteristike shkakun zyrtar, hakmarrjen për sulmet e hakerëve. Kështu, Fjodor Lukjanov, kryeredaktor i revistës "Rusia në politikën globale" dhe kryetar i këshillit formalisht të pavarur "Këshill për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë", thotë se Barack Obamës i erdhi në fund të presidencës së tij më në fund mundësia për të thënë mendimin e tij të vërtetë për disa partnerë të vjetër bisedimesh në skenën ndërkombëtare.

Fillimisht, shprehet eksperti, patëm vendimin e pashembullt për të mos e bllokuar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së rezolutën kundër ndërtimit të kolonive izraelite. "Ky është rezultati i një antipatie të gjatë të Obamas kundër kryeministrit (izraelit) Benjamin Netanjahu". Tani, thotë Lukjanov, pason një luftë diplomatike kundër Rusisë në stilin e viteve '70. "Atje janë mbledhur pa dyshim shumë gjëra, por më parë, Presidenti i SHBA nuk mundej ose nuk donte t'i zbrazte të gjitha."

"Synimi i qartë, dëmtimi i Rusisë"

Pavel Podlesny, njëri nga ekspertët kryesorë në Institutin për Studimet e SHBA dhe të Rusisë të Akademisë Ruse të Shkencave, mendon përkundrazi se në elitën amerikane ka shumë të fyer, të cilët nuk e pranojnë dot "se mekanizmat e qetësimit të konfliktit të Sirisë përpunohen pa SHBA dhe se Moska shfaqet si njëra ndër ndërmjetëset në konflikt." Me fjalë të tjera, sanksionet për piratët e internetit apo hakerët, sipas mendimit të ekspertit janë të paktën pjesërisht reagim ndaj propozimit më të fundit ruso-turk-iranian të Vladimir Putinit për paqëtimin e Sirisë.

Synimin kryesor të sanksioneve, Podlesny e sheh në "shkaktimin sa më shumë problemeve Rusisë". Një synim tjetër i Obamas, sipas tij, është që t'ia vështirësojë një fillim të ri politik pasardhësit të tij, Donald Trump. Edhe Fjodor Lukjanovi mendon në këtë pikë po kështu: Trumpit dhe ministrit të tij të Jashtëm tani do t'u duhet detyrimisht " të fillojnë në një pikë shumë më të ulët, se më parë".

Por fakti që Vladimir Putini e refuzoi një propozim të ministrisë së tij të Jashtme, për të dëbuar të njëjtin numër diplomatësh amerikanë nga Rusia siç bënë SHBA, megjithatë e relativizon frikën se marrëdhëniet do të keqësohen në mënyrë thelbësore që në krye të nisjes së marrëdhënieve midis presidentit rus dhe presidentit të ardhshëm të SHBA. 

 

 

Reklamë