Togoja do të marrë pjesë megjithatë në Kupën e Afrikës në futboll | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 10.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Togoja do të marrë pjesë megjithatë në Kupën e Afrikës në futboll

Pas sulmit terrorist ndaj autobusit të kombëtares së Togos në eksklavën angoleze Cabinda federata e futbollit e kishte tërhequr fillimisht ekipin nga turneu.

Një top gjigant si reklamë për Kupën e Afrikës që zhvillohet në Angolë.

Një top gjigant si reklamë për Kupën e Afrikës që zhvillohet në Angolë.

Pas traumës së natës tragjike (8.1/9.1.) Kampionati i futbollit është gjëja e fundit për të cilën mendojnë lojtarët e kombëtares së Togos. Një gjysmë ore rresht u qëllua autobusi i ekipit nga rebelë separatistë. "Jetën tonë ja detyrojmë ushtrisë angoleze, që shoqëroi autobusin tonë", tha trajneri i kombëtares, i cili u plagos për vete nga një plumb në krah. Ekipi i tij i bëri thirrje organizuesve, të anulonin turneun, por Federata Afrikane e Futbollit e refuzon këtë.

Polici duke shoqëruar ekipin e Bregut të Fildishtë në bazën e tij në Cabinda pas sulmit ndaj kombëtares të Togos në po këtë rajon.

Polici duke shoqëruar ekipin e Bregut të Fildishtë në bazën e tij në Cabinda pas sulmit ndaj kombëtares të Togos në po këtë rajon.

Tre lojtarë u plagosën gjatë sulmit. Ata u dërguan fillimisht në një spital në Cabinda, ndërsa portieri me plagë në bark u çua me avion në afrikën e Jugut. Dr. Fraser Lamont është mjeku, që e trajton:

"Në zonën ku u sulmuan lojtarët shërbimi mjekësor është shumë i kufizuar dhe brendapërbrenda Angolës transporti mjekësor është shumë i vështirë. Afrika e Jugut nga ana tjetër është një qendër e njohur për pacientë me traumë. Për këtë arsye na u drejtuan me kërkesën për ta sjellë këtu me rrugë ajrore."

Goditje e rëndë për imazhin e kontinentit afrikan

Sulmi ndaj ekipit me disa të vrarë dhe të plagosur nuk është goditje e rëndë vetëm për Angolën por për gjithë Afrikën, që po bën lajme me dhunën dhe jo me një festë paqësore futbolli, mendon kapiteni i kombëtares së Togos Emmanuel Adebayor.

"Ne nuk pushojmë së thëni: Afrikë, duhet të ndryshojmë imazhin nëse duam që të na respektojnë. Fatkeqësisht kjo nuk po ndodh. Kemi shansin e organizimit të njërit prej turneve më të mëdhenj në botë, të Kupës së Botës. Jam shumë i turpëruar. Nuk e di, kjo s'është e drejtë."

Akt terrorist i veçuar, pa pasoja për Botërorin e Afrikës së Jugut

Reagimi i komitetit organizues të Kampionatit Botëror në Afrikën e Jugut ndaj incidentit në Cabinda erdhi menjëherë: një zëdhënës e dënoi sulmin, por theksoi njëkohësisht se ai nuk duhej vlerësuar si ogur i keq për Kampionatin Botëror. Sipas tij, sulmi qe një akt terrorist i veçuar, që duhej vlerësuar si i tillë. Edhe eksperti i sigurisë Rory Steyn ka besim që Afrika e Jugut është e përgatitur mirë për Kampionatin Botëror.

"Në ditët e sotme nuk ka garanci prandaj planifikimi duhet bërë me saktësi të madhe. Prej disa vitesh organet e sigurisë të pothuajse të gjitha vendeve pjesëmarrëse janë të përfshira në konsultime. Nuk do të guxoj të them se asgjë nuk ka për të ndodhur, por kam shumë besim në masat tona të sigurisë."

Autor: Leonie March / Elert Ajazaj

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 10.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPlO
 • Data 10.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPlO