Tiranë: Miratohet ligji i arsimit të lartë | Ballkani | DW | 22.05.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Tiranë: Miratohet ligji i arsimit të lartë

Parlamenti në Tiranë miratoi mbrëmë vonë pas një seance maratonë, vetëm me votat e mazhorancë ligjin mjaft të debatuar për arsimin e lartë.

Universiteti i Tiranës

Universiteti i Tiranës


Sipas opozitës ligji vë nën kontrollin e qeverisë autonominë universitare duke i dhënë një goditje arsimit të lartë në përgjithësi.

Por deputetet e mazhorances ishin të mendimit se ky ligj garanton standartet për arsimin e lartë shqiptar si në vendet e zhvilluara. Sipas tyre për hartimin e tij ishte marrë dhe mendimi i eksperteve nga BE dhe institucione të ndryshme
ndërkombëtare.
 • Data 22.05.2007
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVH
 • Data 22.05.2007
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVH
Reklamë