Tiranë: Konsensus për zgjedhjen e Presidentit | Ballkani | DW | 06.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Tiranë: Konsensus për zgjedhjen e Presidentit

Mazhoranca dhe opozita kanë shprehur ditën e mërkurë gatishmërinë për nisjen e procedurave parlamentare për zgjedhjen e Presidentit të ri, një nga pikat më të nxehta të axhendës politike 2007 në Shqipëri

Zgjedhje, Tiranë

Zgjedhje, Tiranë

Periudha nga 24 qershori deri ne 24 korrik 2007 eshte afati limit kushtetues per zgjedhjen e presidenti te ri te Republikes, ku kandidati fitues duhet te siguroje te pakten 84 vota ne parlament. Procesi parashikohet te jete delikat dhe i veshtire per vete faktin se mazhoranca e djathte nuk i ka votat e nevojshme per te mbeshtetur nje kandidat te sajin.

Perfaqesues te larte te mazhorances dhe te opozites jane shprehur te gatshem diten e merkure per fillimin e procedurave parlamentare per ceshtjen presindenciale. Per nenkryetarin e parlamentin, deputetin e PD, Fatos Beja, te dy grupimet kryesore politike jane ne nje mendje se puna duhet te nise qe nga e hena qe vjen. Per Bejen mjafton nje grup me te pakten 20 deputete qe te propozoje nje kandidat. Ai shpreson se per kete do te kete mirekuptim gjate propozimit, diskutimit e votimit brenda afatit kushtetues.

Po ne kete gjatesi vale per nevojen e fillimit te procedurave parlamentare shprehet dhe Ben Blushi, kryetari i grupit parlamentar te PS ne opozite. Sipas tij gjithshka duhet te nise nga mazhoranca.

Nga koalicioni i djathte ne pushtet i vetmi kandidat zyrtar deri me tani per postin e kreut te shtetit eshte Bamir Topi, aktualisht drejtuesi i grupit parlamentar te PD. Por jane lakuar dhe presidenti i nderit te Partise Republikane, Sabri Godo, si dhe shkrimtari Teodor Laco, propozuar nga Partia e Bashkimit Liberal Demokrat.

Nga opozita nuk ka ndonje emer te zyrtarizuar, vec ish kryetarit te PS, Fatos Nano, i cili eshte veteshpallur si kandidat per president prej disa javesh.

Per ceshtjen zgjedhjen e Presidentit, nga BE dhe kancelarite perendimore eshte rritur kohet e fundit trysnia per klasen politike ne Shqiperi, qe te kete fryme konsensusi dhe bashkepunimi mes mazhorances dhe opozites.

 • Data 06.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArUe
 • Data 06.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArUe
Reklamë