Tiranë: Disa duan president të ri disa zgjedhje të parakohshme | Ballkani | DW | 25.05.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Tiranë: Disa duan president të ri disa zgjedhje të parakohshme

Mazhoranca dhe opozita janë shprehur sot në favor të zgjidhjes së presidentit të ri në mënyrë konsensuale për të evituar zgjedhjet e parakohshme

Tirana

Tirana

Kryeministri Sali Berisha pas kthimit nga Brukseli ka shprehur besimin se zgjedhja e presidentit të ri do të bëhet në mënyrë konsensuale, duke mbështetur zhvillimin e një tryeze të partive parlamentare për të diskutuar mbi këtë çështje.

Nga ana tjeter Sekretari organizativ në PS, Bashkim Fino, përshëndeti lëvizjet e mazhorancës, duke kujtuar se presidenti konsensual ka qenë një opcion që është prezantuar prej kohësh nga opozita.

Por brenda rradhëve të opozitës ka dhe qëndrime skeptike për bashkëpunimin me mazhorancën. Sipas kreut të socialdemokratëve Skënder Gjinushi nuk mund të arrihet ndonjë konpromis me kryeministrin Berisha, ndaj situata mund të
kapërcehet vetëm me zgjedhje të parakohshme.

 • Data 25.05.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArUz
 • Data 25.05.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArUz
Reklamë