Temat: Vizita e Kondoliza Rajsit në Lindjen e Mesme dhe debati politik në Gjermani për partinë ekstremiste të djathtë NPD | Studimi në Gjermani | DW | 08.02.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Temat: Vizita e Kondoliza Rajsit në Lindjen e Mesme dhe debati politik në Gjermani për partinë ekstremiste të djathtë NPD

Turi i vizitave të kryediplomates së SHBA në Evropë dhe në Lindjen e Mesme është një temë mjaft e komentuar në shtypin e sotëm gjerman. Nga politika e brendëshme analistët kanë në fokus debatin që ka shpërthyer mes pozitës dhe opozitës lidhur me partinë ekstremiste të djathtë NPD.

Kondoliza Rajs dhe Mahmut Abaz

Kondoliza Rajs dhe Mahmut Abaz

Gazeta "DIE WELT" lidhur me projekjet e ministres së re të SHBA të punëve të jashtme Kondoliza Rajs në konfliktin e Lindjes së Mesme vëren: "Xhorxh Bushi, e ka marrë me seriozitet Lindjen e Memse, për këtë nuk ka më asnjë dyshim tani, pas prezantimit të shkëlqyeshëm të ministres së jashtme Kondoliza Rajs në Ramallah dhe Jeruzalem. Më në fund u emërua një i ngarkuar i përhershëm i Uashingtonit për sigurinë në Lindjen e Mesme, gjë që ishte premtuar prej kohësh. Gjenerali Uard do të ndihmojë për t´i mbajtur gjallë bisedimet e paqes edhe pse është mëse e sigurt që ekstremistët palestinezë do të synojnë t´i minojnë ato. (...) Ndërsa presidenti palestinez Abaz ndryshe nga parardhësi i tij Arafat ka kredi në Uashington, ndaj fillimisht Bushi do insistojë që Izraeli ta mbështesë zotërinë nga Ramallahu", thekson "DIE WELT".

Në të përditshmen "SÜDDEUTSCHE ZEITUNG" komentohet: "Rrethanat e reja janë komode. Por shkaqet e konfliktit të Lindjes së Mesme nuk mund të evitohen vetëm nëpërmjet fytyrave dhe formulave të reja. Territoret palestineze mbeten të pushtuara, siguria e izraelitëve është vazhdimisht në shënjestrën e shteteve fqinjë arabë, ndërsa SHBA vazhdojnë të ushtrojnë pak presion ndaj Izraelit. Ndonëse Kondoliza Rajs bëri të ditur, se Izraeli duhet të marrë "disa vendime të vështira", ajo nuk mund t´ia arrijë të deklarojë, p.sh. se fundi i "politikës së ngulimeve hebreje", që minimozohet si marrje e tokave palesitnezëve, është kusht themelor për paqen e qëndrueshme në rajon. Përse nuk e bën ajo këtë?", shtron pyetjen komentatori i "SÜDDEUTSCHE ZEITUNG".


Lidhur me debatin e ndezur në politikën e brendëshme të Gjermanisë mes pozitës dhe opozitës për partinë ekstremiste të djathtë NPD, partia nacional-demokrate, gazeta "FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG" tërheq vëmendjen, se nuk është vetëm papunësia shkas për forcimin e partive ekstremiste: "Nëse realiteti do të ishte kaq i thjeshtë dhe papunësia do të forconte mbështetjen për partitë ekstremiste të djathta, atëherë NPD-ja në zgjehdjet e shtatorit vitin e kaluar do të kish fituar në Gërlic, apo në Hojersverda, Lëbau apo Citau. Por një gjë e tillë nuk ndodhi. (...) Po t´i vëzhgosh rajonet me papunësinë më të madhe jo vetëm duke përdorur NPD-në e djathtë si njësi matëse, por edhe partinë e majtë PDS, atëherë kemi të bëjmë me një panoramë që të kujton Republikën e Vajmarit", tërheq vëmendjen analisti i "FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG".

Shkas debatit për ndalimin, ose kufizimin e së drejtës së protestës për partinë ekstremiste të djathtë i dha edhe kërkesa e saj për të demonstruar përpara portës së Brandenburgut në Berlin në ditën e përvjetorit të bombardimit të Drezdenit nga aleatët e Luftës e Luftës së Dytë Botërore. Lidhur me këtë aspekt gazeta "OSTSEE ZEITUNG" shkruan: "Jo pa qëllim ekstremistët e djathtë të stërvitur me provokime kanë zgjedhur përvejtorin e bombardimit të Drezdenit për marshimin e tyre të protetstës. Këtu ata duan të luajnë një lojë perfide. Synohet që të shfrytëzohet si çelës për hapjen e portave propagandës së NPD-së zemërimi i përhapur në Drezden ndaj bombardimit të aleatëve, gjë që pa dyshim është krim. Kujtimi i natës së bombardimit të Drezdenit në shkurt të vitit 1945 ka për qëllim të relativizojë krimet e diktaturës naziste. Por sidoqoftë vetëdija e përbashkët demokratike është në gjendje të mbrohet nga përpjekjet e atyre që synojnë të shtrembërojnë historinë. Eshtë shumë e rëndësishme që pikërisht tani të jepet një sinjal i qartë kundër tendencave të ekstremistëve të djathtë, duke ezauruar të gjitha mjetet juridike për të ndaluar forcimin e së djathtës", vëren "OSTSEE ZEITUNG".

 • Data 08.02.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arwo
 • Data 08.02.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arwo