Temat e shtypit gjerman, enjte 20.07.06: Lindja e Mesme dhe vlerat e shtuara të ozonit | Studimi në Gjermani | DW | 20.07.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Temat e shtypit gjerman, enjte 20.07.06: Lindja e Mesme dhe vlerat e shtuara të ozonit

Presidenti Bush edhe po e nxit më shumë konfliktin me parrullat e tij. Politikanët gjermanë kanë frikë se akuzohen për antisemitizëm. Pjesa tjetër e Evropës mjaftohet me apele të zbehta. Diktatorët arabë kanë frikë nga amerikanët, Israeli, islamistët, nga popujt e tyre. Izraeli duhe të ruhet. Jo vetëm nga radikalët arabë, por edhe nga vetvetja.

Trupat humanitare në Liban transportojnë të vrarët

Trupat humanitare në Liban transportojnë të vrarët

Në artikullin me titullin: "Fitore deri në luftën tjetër", gazeta berlineze "Tagesspiegel>" shkruan: "Dikur Shtetet e Bashkuara të Amerikës luanin rol ndërmjetësues në Lindjen e Mesme, sepse ato mbanin çertifikatën për të drejtën e ekzistencës së Izraelit. Kjo kohë ka ikur, ka humbur nën rrënojat e politikës së jashtme, vendin e së cilës e kanë zënë gjuha dhe mjetet e forcës së Pentagonit. Se ç'mundi të bënte diplomacia amerikane në Lindjen e Mesme, kjo mund të shihet më së miri në raportin ndërmjet Izraelit nga njëra anë dhe Jordanisë dhe Egjiptit në anën tjetër. Në Shtëpinë e Bardhë kanë qeverisur edhe disa presidentë të vetëdijshëm për të inkurajuar paqen. Që këtë rol të ShBA-ve tani ta marrë në dorë Evropa, aktualisht kjo mund të jetë vetëm një dëshirë e mirë..." Gazeta 'Dresdner Neueste Nachrichten' vëren: "Shtatë ditë, dhe balta do të spastrohet. Nuk ka nevojë të jesh ekspert për të konkluduar se skenari i paralajmëruar për çarmatimin e Hisbollahut nga ana e ushtrisë izraelite është thjesht iluzion, që zë vend në mbretërinë e fabulave. Ajo që iriton më së shumti nuk janë synimet e qeverisë izraelite, por realizimi i tyre. Aksionet ushtarake i japin Hisbollahut legjitimitetin e një trupe kombëtare për mbrojtjen ndaj armikut nga jashtë. Çdo ditë tjetër që zgjat operacioni, jo vetëm që zgjat listën e viktimave civile, por në të njëjtën kohë edhe atë të atyre që janë të vendosur për t'i bërë Izraelit rezistencë ushtarake. Dhe sa më hapur që dokumentohet përmes pamjeve shkatërrimi i infrastrukturës libaneze, aq më të lehtë e kanë sponzorizuesit iranianë dhe sirianë të Hisbollahut për të dalë nga përgjegjësia." Me gjendjen në Lindjen e Mesme merret edhe e përditshmja 'Berliner Zeitung': "Shteteve perëndimore u janë lidhur duart dhe e quajnë këtë: "Angazhim për ekzistencën e Izraelit". Jo vetëm nga refleksi SHBA-të po pengojnë çdo rezolutë me besimin asurd, se me Hisbollahun do të dobësohej edhe Irani. Por Presidenti Bush edhe po e nxit më shumë konfliktin me parrullat e tij. Francezët do të kishin dëshirë të luanin ndonjë rol në Liban. Politikanët gjermanë kanë frikë të akuzohen për antisemitizëm dhe pozicionohen. Pjesa tjetër e Evropës mjaftohet me apele të zbehta. Diktatorët arabë kanë frikë nga amerikanët, Israeli, islamistët, nga popujt e tyre. Izraeli duhe të ruhet. Jo vetëm nga radikalët arabë, por edhe nga vetvetja." Temë tjetër që zë në vend në shtyp është përqendrimi i lartë i ozonit. Gazeta "Frankfurter Rundschau" shkruan: "Studjuesit e klimës thonë, se për shkak të zmadhimit gjithnjë e më të madh të shtëllungës së dioksidit të karbonit ne në Evropë do të përjetojmë vera gjithnjë e më të ngrohta, gjë që e bën edhe më të rëndësishëm luftën kundër ozonit. Por fatkeqësisht gazi nuk është e vetmja pasojë negative, që po sjell ndryshimi i vazhdueshëm i klimës. Është deri diku i durueshëm, sepse mund të ruhesh prej tij. Diçka tjetër: Vala e vapës në vitin 2003, ka shkaktuar vdekjen e parakohshme të 35.000 njerëzve në të gjithë Evropën, prej tyre 7000 në Gjermani. Në krahasim me këtë, pasojat e tjera janë gati dytësore: dështimi i të korrave, djegia e pyejeve, pakësimi i ujit, seria e përmbytjeve, megjithëse në planin ekonomik këto nuk janë kurrsesi të parëndësishme." E përditshmja nga Halle "Mitteldeutsche Zeitung" komenton: "Është e qartë: Ne nuk kemi ndikim ndaj verës dhe djellit. Për fat, se përndryshe grindja ndërmjet pushuesve dhe atyre që rrijnë nëpër zyra dhe fabrika do të ishte e programuar. Por Ozoni është diçka që shkaktohet nga gazrat e makinave. E ato nuk lëshohen në ajër vetëm në një ditë të caktuar, por gjatë 365 ditëve të vitit për 24 orë rresht. Në se qeveria dëshiron të jetë vërtetë e përgjegjshme, ajo duhet të marrë masa. Por askush nuk flet për Makinat trelitërshe. Madje edhe një mendim i vogël për të vendosur kufirin e shpejtësisë nëpër autostrada, në Gjermani konsiderohet sikur prek nderin. Edhe autobusat dhe trenat për shkak të uljes së subvencioneve shtetërore po bëhen gjithnjë e më të shtrenjta. Pra çdo gjë mbetet si çka qenë dhe si gjithmonë."
 • Data 20.07.2006
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aror
 • Data 20.07.2006
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aror