Talibanët vrasin qindra ushtarë në Afganistan | Bota | DW | 22.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Talibanët vrasin qindra ushtarë në Afganistan

Sipas njoftimit të agjencisë gjermane të lajmeve, dpa, talibanët sulmojnë një bazë ushtarake afgane, duke vrarë 140 ushtarë e duke plagosur shumë të tjerë.

Në sulmin e fundit në bazën ushtarake Shahin, pranë kryeqytetit Masar-i Sharif të provincës Balh, janë vrarë të paktën 140 ushtarë dhe janë plagosur më shumë se 150 të tjerë. Këtë e konfirmoi kreu i këshillit të provincës afgane Balh, Ibrahim Hair Andesh për agjencinë gjermane të lajmeve, dpa. Talibanët ishin të maskuar me uniforma ushtarake për të sulmuar bazën ushtarake, që konsiderohet relativisht e sigurtë në veri të Afganistanit. Rreth 10 sulmuesit, që hynë të premten pas një shpërthimi me raketa për të siguruar hyrjen në bazë, u vranë pas një shkëmbimi zjarri që zgjati disa orë. Gjendja u stabilizua vetëm në orët e mbrëmjes. Një mjek konfirmoi për Deutsche Wellen se ai i ka parë 135 kufoma, numri i viktimave mund të rritet edhe më tej se 140, siç thuhet. Zëdhënësi i talibanëve, Sabidullah Mudxhahid pranoi sulmin në Twitter. Talibanët thonë se janë vrarë rreth 500 ushtarë afganë.