Tadiqi, Brukseli dhe Kosova / Bashkëpunimi ndërkufitar Maqedoni - Shqipëri | Hapat | DW | 17.07.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Tadiqi, Brukseli dhe Kosova / Bashkëpunimi ndërkufitar Maqedoni - Shqipëri

1. Presidenti i Serbisë Boris Tadiq dhe ministrat Jeremiq dhe Deliq vizituan këtë javë Brukselin ku u takuan me zyrtarët belgë. Megjithatë shkaku i vërtetë i vizitës ishte ngecja në integrimet evropiane dhe lobimi për statusin e Kosovës, vlerësojnë analistët. Ivica Petroviq sjell hollësitë.

2. Bashkimi Evropian ka vu në dispozicion mjete për zhvillimin e bashkëpunimit ndërkuifitar ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë. Ky bashkëpunim i cili mbështetet nga fondi evropian IPA ka për qëllim përafrimin e rajoneve. Mjetetet nga ky fond u dedikohen komunave për zhvillimin e bashkëpunimit ndërkufitarë mes qyteteve të shteteve fqinje. Se sa shfrytëzohen këto mjete, mësojmë nga materiali në vijim? Sveto Toevski/Qeriman Bekteshi.

 • Data 17.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ONsM
 • Data 17.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ONsM