Tërmeti në Kili shkakton viktima dhe dëme materiale | Gjermania - Tregu i punës | DW | 15.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Tërmeti në Kili shkakton viktima dhe dëme materiale

Si pasojë e një tërmeti të fortë në Kili kanë humbur jetën dy vetë dhe janë lënduar më shumë se 100 të tjerë. 50 punëtorë ndërtimi u zunë nga rrënojat e një tuneli që u shembi si pasojë e tërmetit. Lëkundjet e tokës kanë shkatërruar qindra shtëpi. Tërmeti me fuqi 7,7 ballë të shkallës Richter tronditi veriun e Kilit. Lëkundjet e tokës u ndien edhe në kryeqytetin e vendit Santiago rreth 1300 kilometra larg epiqendrës si dhe në vendet fqinje Peru dhe Bolivi. Kili ndodhet në një zonë të prekur shpesh nga tërmetet.

 • Data 15.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CE0u
 • Data 15.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CE0u