″Tërheqje e turpshme e kristiandemokratëve″ | Studimi në Gjermani | DW | 15.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

"Tërheqje e turpshme e kristiandemokratëve"

Udhëheqja e Unionit Kristiandemokrat në Gjermani e ka bllokuar propozimin e ri të kryeministrit unionist në Hessen, Roland Koh(Koch) për të ndryshuar ligjin për dënimin penal për minorenë kriminelë.

default

Kryeministri i Hesenit, Roland Koh

Të përditshmet gjermane shprehen njëzëri kundër këtij propozimi të kryeministrit të Hesenit, Roland Koh.
WIESBADENER KURIER shkruan për shembull:
"Edhe për kandidatët populistë duhet të ketë një masë. Me kërkesën e tij për ta ushtruar Kodin Penal edhe ndaj minorenëve, Roland Koh, e harroi çdolloj mase të arësyeshme në kryqëzatën e sigurisë kundër të rinjve që ushtrojnë dhunë. Mbas distancimit të rrufeshëm të kreut kristiandemokrat, kreut të Hesenit nuk i mbeti veçse një sbrapsje e turpshme." RHEIN-NECKAR-ZEITUNG nga Hajdelbergu arrin në të njëtin përfundim: "Një gjë është të fillosh një fushatë të ngarkuar dhe diçka tjetër është ta përfu ndosh atë me sukses. Këtë përvojë po e bën tani edhe Roland Koh, duke tematizuar dhunën tek të rinjtë dhe duke i shkelur në kallo socialdemokratët. Por me idenë e tij për t'i nënshtruar edhe fëmijët ndaj kodit penal ai është i izoluar (...) Po i fute dhjetëvjeçarët në burgun e të rinjve, është e garantuar që po i çon drejt rrugës së kriminelit. Koh do të bënte mirë të ndërronte temë." Ndërsa TAGESZEITUNG nga Berlini mendon se e ka gjetur shpjegimin se megjithë këtë turp, Koh mund të fitojë përsëri:
"Megjithë zbrapsjet fushata e Kohut mund ta përmbushë qëllimin e saj. Si çdo betejë elektorale ndërmjet kampeve, kjo fushatë dëmton më së shumti partitë e vogla, Të Gjelbrit dhe Të Majtët. Kur e majta bie nën 5 përqind atëherë koalicioni më i mundshëm është ai mes të zinjve (unionistëve) dhe të verdhëve (liberalëve). Ky është efekti banal dhe njëkohësisht vendimtar i fushatës së Kohut."
 • Data 15.01.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cpfo
 • Data 15.01.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cpfo