Të vdekur dhe të plagosur pas një sulmi me bombë në Indonezi | Politika | DW | 31.12.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Të vdekur dhe të plagosur pas një sulmi me bombë në Indonezi

Presidenti i Indonezisë, Judhojono udhëron hetimin e atentatit

Atentate të vazhdueshme në Indonezi

Atentate të vazhdueshme në Indonezi

Si pasojë e një sulmi me bombë në ishullin e Indonezisë Sulavezi të shtunën (31.12) gjetën vdekjen të paktën shtatë vetë dhe mbi 40 të tjerë u plagosën. Një bombë e improvizuar me zara dhe gozhda shpërtheu të shtunën në mëngjes në një treg mjaft të frekuentuar kryesisht prej të krishterëve në kryeqytetin e provincës, Palu.

Dëshmitarët okularë thonë, se dëgjuan një krismë shurdhuese. Më pas disa viktima u gjetën pranë stendave të tregut në qytezën Palu. Duket se destinacion i hedhjes së bombës ishte stenda e një kasapi që shiste mish derri, të cilin besimtarë myslimanë deshën t'a evitojnë për arësye fetare.

Mbi 40 vetë janë plagosur pjesërisht në gjendje të rëndë. Në televizionin e Indonezisë u shfaqën pamje tronditëse, që tregonin të plagosurit e përgjakur duke i ngarkuar npër makina të çdo lloji për t´i dërguar nëpër spitale. Sipas të dhënave të policsë bomba ishte mbushur me zara metalikë dhe me gozhdë. Lagja e qytetit ku ndodhi atentati është e populuar kryesisht prej të krishterëve.

Ishulli Sulavezi prej vitesh ka qenë epiqendër e konflikteve me bazë fetare. Palu është kryeqyteti i provincës. Indonezia banohet kryesisht nga popullsi myslimane, por në qendër të provincës Sulavezi është pothuajse i barabartë numri i popullsisë myslimane me atë të krishterë. Qysh në ditët e Krishtlindjeve autoritetet e rendit kanë vendosur kontrolle të ashpra. Veçanërisht nëpër kisha janë vendosur edhe roje. Në tetor në këtë rajon iu pre koka tri vajzave, nxënëse shkolle. Edhe për sulmin në ditën e fundit të vitit bëhen përgjegjës ekstremistët islamistë. Gjatë konflikteve midis të krishterëve dhe myslimanëve në Sulavezi kanë gjetur vdekjen të paktën 2000 vetë. Ndonëse është vendosur një marrëveshje paqeje, muajt e fundit ka pasur herë pas here konflikte. Presidenti i Indonezisë, Jodhojono, ka dhënë urdhër për hetimin e këtij atentati. Shumica e vëzhguesve, mendojnë, se sulmi ka pasur shkaqe rajonale dhe nuk ka lidhje me atentatet e mëparshme ndaj turistëve perëndimorë në Indonezi.


 • Data 31.12.2005
 • Autor Deutsche Welle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqrX
 • Data 31.12.2005
 • Autor Deutsche Welle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqrX