Të pastrehët Berlin/ Adaptimi i fëmijve në Kosovë/Romët në Maqedoni | Pas kuintave | DW | 05.02.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Pas kuintave

Të pastrehët Berlin/ Adaptimi i fëmijve në Kosovë/Romët në Maqedoni

1.Çdo i treti i pastrehë në Berlin është polak, pra gjysma e njerëzve të një shtëpie për të pastrehet në Berlin. Dimri gjerman është i durueshëm. Shtetësia nuk luan asnjë rol. Dhe në krahasim me të pastrehët e ngrirë në Lindje të Europës, 14 të ngrirë nuk janë shumë. Rozalia Romaniec informon nga Berlini

2. Sipas Ministrisë për Punë dhe Mirëqenje Sociale te Kosovës, brenda vitit në Kosovë braktisen rreth 60 foshnja. Nga ana tjetër, numri I kërkesave për adoptim është në rritje ndërsa familjet adoptuese ankohen për pritje të gjata. Ndërsa, gjatë kesaj dekade, ne Kosove jane bere vetem dhjete adoptime nderkombtare apo me element ndërkombtar. Ajete Beqiraj ka pergatitur nje reportzh mbi këtë temen:

3. Për shkaqe dhe rrethana të ndryshme në të cilat jetojnë fëmijët romë në Maqedoni nuk mund të krenohen se janë të përfshirë në mënyrë solide në procesin arsimor. Në Maqedoni po realizohet projekti "Dekada e romëve".Fatos Musliu informon nga Shkupi

Audio dhe video për temën

 • Data 05.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LuF3
 • Data 05.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LuF3