Sulme të tjera pas masakrës në Bagdad | Bota | DW | 24.11.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Sulme të tjera pas masakrës në Bagdad

Kryeministri Al-Maliki për thirrje për maturi

Al Maliki

Al Maliki

Vetem një ditë pas masakrës në një pjesë shiite të qytetit të Bagdadit Iraku është tronditur nga sulme të tjera. Në Irakun e veriut sot dy atentatorë vetëvrasës morën me vete në vdekje më shumë se 20 vetë. Sulmi i dyfishtë u krye në qytetin Tal Afar, bëri të ditur zëdhënësi i policisë. Një ditë pas sulmeve shkatërrimtare në Bagdad numri i viktimave atje llogaritet në më shumë se 200. Nga të 260 të plagosurit disa prej tyre janë ende në rrezik jete. Megjithë ndalimqarkullimin deri tani pa afat, i cili është vendosur që të enjten në të gjithë Bagdadin, në Sadr City pati falje për të vrarët.

Pjesëmarrja në lutjen e së premtes ka qenë rrallë herë kaq e madhe. Paradite u nis një funeral për në drejtim të jugut, në Naxhaf. Në këtë qytet është varrosur dikur Aliu, të cilin shiitët e konsiderojnë si pasardhësin legjitim të profetit Muhamed. Dhe prandaj për shiitet është një nder i madh, që të gjejnë qetësinë e fundit në afërsi të tij.
Autoritetet e Basrës deklaruan se do të mbyllin aeroportin dhe portin e qytetit në shenjë proteste kunder masakrës në Sadr City. Një hap i rëndë, meqenëse Basra konsiderohet si qendër tregtare për Irakun.

Posti i guvernatorit dhe shumë poste të rëndësishme në provincë janë të mbuluar nga përkrahës së Muktada al-Sadrit, të cilin e ndjekin shumica e njerëzve në këtë pjesë të qytetit, që u sulmua këtë të premte në Bagdad. Por Sadr-City nuk ishte i vetmi që u sulmua. Në të njëjtën kohë persona të panjohur sulmuan ministrinë e shëndetesisë me granata, raketa dhe automatikë. Edhe ky institucion kontrollohet nga njerezit e al-Sadrit. Megjithëse al Sadr vetë nuk është as në qeveri dhe as në parlament, ai konsiderohet si njëri me influencë absolute. Përfaqësuesit e tij e kanë bërë kryeministrin Nuri al Maliki shef të kabinetit. Maliki bëri tani thirrje për maturi.

"Pas ketij krimi të tmerrshem e porosis secilin të ruajë qetesinë. Ata që i kanë kryer këto sulme kunder të pafajshmëve të Sadr City, nuk duhet të përfitojnë nga krimet e tyre."

Maliki është siç duket i mendimit, se sulmet e së enjtes mund të provokojnë dhunë. Nga dhuna kanë frikë të gjithë momentalisht në Irak. Prej kohësh solidariteti i grupeve dhe partive politike nuk ka qenë kaq unanim. Presidenti Xhalal Talabani, kurd, doli të enjten në mbrëmje para shtypit për të dhënë një deklaratë së bashku me përfaqësuesit e tij një arab shiit dhe një sunit: "Unë jam për qetesimin e situatës, Për një qetesim të shpirtrave. Mendoj, se dhunës nuk mund t´i kundërpërgjigjesh me dhunë."

Ky apel për paqe duhet të vlejë për të gjitha palët në Irak, këtë e thonë shumë në këtë vend. Njerëzit e al-Sadrit prej të cilëve janë shumica e viktimave të sulmeve të fundit, kanë rënë në sy më parë edhe si doras. Milicët e al Sadrit konsiderohen si shumë brutalë. Si amerikanët ashtu edhe grupet e ndryshme irakiane i akuzojnë se urdherojnë vazhdimisht vrasje dhe rrëmbime.

 • Data 24.11.2006
 • Autor Björn Blaschke
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArK2
 • Data 24.11.2006
 • Autor Björn Blaschke
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArK2
Reklamë