Srebenicën me status të veçantë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 11.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Srebenicën me status të veçantë

Sarajave: Të afërmit e viktimave të masakrës së Srebenicës në lindje të Bosnjës kërkojnë një status të veçantë për qytetin e tyre. Rreth 5000 vetë demonstruan para selisë qeveritare në Sarajevë. Ata nuk duan të qëndrojnë më nën adiministrimin e Republikës serbe dhe shpresojnë për gjetjen e mbështetjes ndërkombëtare. Në korrik të vitit 1995 trupat e serbëve boshnjakë pushtuan zonën që ndodhej nën mbikqyrjen e trupave helmetkaltër dhe vranë rreth 8000 myslimanë.

 • Data 11.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkh
 • Data 11.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkh