Sot përzihet konkurrenca dhe kooperimi | Studimi në Gjermani | DW | 13.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Sot përzihet konkurrenca dhe kooperimi

Temat koalicioni qeveritar, testi për dhënien e nështetësisë dhe çmimet e energjisë

default

"Frankfurter Rundschau" shkruan për koalicionin qeveritar në Gjermani.

Për të vënë në jetë kompromiset e vështira, nevojitet autoritet. Për këtu duhen dy, njëri që e ka autoritetin dhe tjetri që e pranon. Socialdemokratëve u mungon e para, unionit e dyta. Kështu gërryhet koalicioni. Në mjegullën e atmosferës së keqe kontributet e mira të tij rrezikojnë të humbasin. Unioni duhet t´i japë fund menjëherë tendencës që ta shartojë kancelaren në Angela Beck. Vlerat e anketimeve për CDU-CSU duken të pakënaqshme. Por ata janë shumë më të mira se ato të SPD-së. Dhe edhe për shkak të Merkelit. Akoma janë kështu.

"Mittelbayerische Zeitung"

Asaj që ndodhi me të vertetë ndërmjet kampeve në fushatë parazgjedhore CDU, CSU dhe SPd mund t´i bëhen vlerësime të ndryshme. Koalicioni i madh donte ta shihte si dëshmi se funksionon. Por kjo është sikur mjeku i urgjencës të thotë se pacienti nuk është i plagosur se lëviz. Ishte një kompromis minimal, që donte t´i tregonte që donte t´u tregonte më shumë pjesëmarrësve se sa opinionit, se koalicioni i madh lëviz.

"Der Tagespiegel" në Berlin shkruan për provimin që duhet dhënë para marrjes së nënshtetësisë gjermane.

Testi është menduar për ata njerëz, që kanë ç´i japin vendit, por që edhe duan të bëjnë pjesë në të. Ata duan të punojnë këtu legalisht, të paguajnë taksa dhe të fitojnë sigurinë sociale, të cilën sistemi gjerman i shperndarjes së shumëfishtë e ofron ende. Në këtë marrje dhe dhënie nuk është asgjë e gabuar, por shumë e drejtë. Kjo shoqëri do të jetë e hapur, nqs progronzat për mangësitë e ardhshme të fuqisë punëtore vërtetohen. Por e gjitha kjo funksionon vetëm, kur ata të cilët dëshërojnë diçka, edhe japin. Dhënie paraprake është të përgatiten në gjuhë dhe në mendime për marrjen e nënshtetësisë.

"Die Zeit" në Hamburg për çmimet e energjisë

Akoma vendet e industrializuara brenda rrethit të G8-ës vetëm diskutojnë me njëra-tjetrën dhe nuk dalin dot jashtë platitudave. Kjo strukturë për shkak të ndarjes së influencës në botë bëhet e pamundur. Kina dhe India bëjnë pjesë në këtë klub ashtu si edhe Arabia Saudite dhe Brazili. Koopticion quhet kjo, për të cilën bota tani ka nevojë, një përzierje e konkurrencës dhe e kooperimit. Më ashpër se kurrë vendet dhe firmat konkurrojnë për investime dhe mirëqënie. Kjo nuk është keq. Por vetëm së bashku mund të pengojnë katastrofa të tjera.

 • Data 13.06.2008
 • Autor Angjelina Verbica
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EJ3y
 • Data 13.06.2008
 • Autor Angjelina Verbica
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EJ3y