Situata e serbëve pas pavarësisë - Gjendja e komunitetit boshnjak | Hapat | DW | 19.01.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Situata e serbëve pas pavarësisë - Gjendja e komunitetit boshnjak

Intervistë me liderin e serbëve të Kosovës, Rangjel Nojkiqin dhe një vështrim mbi komunitetin boshnjak

-"Periudha njëvjeçare pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës mund të jetë paralajmëruese për bashkësinë serbe". Kështu vlerëson Rangjel Nojkiq, një prej liderëve politik serb të Kosovës Qendrore në një intervistë dhënë korrrespodentes së redaksisë serbe të Deutsche Velles në Prishtinë, Zulfija Jakupi.

- Në Kosovë, para luftës së fundit, jetonin rreth 120 mijë pjestarë të komunitetit boshnjak. Tash jetojnë dyfish më pak dhe përballen me probleme të ndryshme, ndër të cilat jane papunësia dhe arsimi i fëmijëve në gjuhën joamtare. Material nga Ajete Beqiraj.

Audio dhe video për temën

 • Data 19.01.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GbbE
 • Data 19.01.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GbbE