Simbol për integrimin që funksionon - Inagurimi i xhamisë në Duisburg | Gjermania | DW | 27.10.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Simbol për integrimin që funksionon - Inagurimi i xhamisë në Duisburg

Me pjesëmarrje të gjerë nga politika e kisha në Duisburg u inagurua xhamia më e madhe në Gjermani. Ceremonia u zhvillua pa protesta. Kjo falë politikës së hapur informative të bashkësisë islame.

default

Xhamia Merkez në Duisburg

Ishte një atmosferë festive të dielën (26.10.) në Duisburg në lagjen Marxloh. Rreth 3.500 ftesa kish shpërndarë bashkësia islamo-turke tek përfaqësuesit e besimeve të ndryshme nga e gjithë bota. Sipas të dhënave të policisë në ceremoninë e inagurimit kishin ardhur 6.000 vizitorë, ndër ta edhe shumë turq e gjermanë nga i gjithë rajoni.

Në një fushë të hapur përballë xhamisë vizitorët mund të ndiqnin ceremoninë përmes një monitori të madh. Festa u zhvillua në një tendë të madhe të vendosur në sheshin e parkimit pranë xhamisë. Aty mbajti fjalimin edhe kryeministri i landit të Nordrajn-Vestfalisë, Jyrgen Rytgers (Jürgen Rüttgers). Në fjalën e tij ai e përshëndeti ndërtimin në Gjermani të xhamive të hapura për këdo. Njëkohësisht kryeministri i landit tërhoqi vëmendjen për më shumë përpjekje për integrim nga të gjitha palët: „Ne kemi dështuar me politikën 40 vjeçare të integrimit, kur shohim sot që një 70 apo 75 vjeçar, i cili ka ardhur si djalë i ri në Gjermani për të punuar, që ka kontribuar për ndërtimin e vendit tonë, por nuk flet gjermanisht. Sot mund të diskutohet gjerë e gjatë mbi arësyet dhe përgjegjësitë. Por kushdo duhet ta shohë veten në pasqyrë.“

Deutschland Duisburg Merkez Moschee eingeweiht

Vizitorë në xhaminë e re

Dialog i suksesshëm i bashkësisë islame

Qysh nga fillimi i planeve për ndërtimin bashkësia islamo-turke në Marxloh u bazua tek dialogu. Një qendër kontakti në xhami ka për qëllim që të nxisë shkëmbimet ndërfetare. Dritaret e mëdha simbolizojnë transparencën dhe të qenit e hapur. Pikërisht për këtë arësye edhe në ceremoninë e përurimit ishin ftuar përfaqësues të të dyja kishave kristiane. Peshkopi i Esenit, Feliks Gen (Felix Genn) dhe kreu i kishës evangjeliste në zonën e Rinit, Nikolaus Shnajder (Nikolaus Schneider), sollën urimet. Shnajder vlerësoi politikën e hapur të informacionit që ka ndjekur kjo bashkësi: „Qysh nga fillimi i projektit ju si përgjegjës keni njoftuar hapur dhe në mënyrë transparente komunitetin. Duke kontaktuar shumë njerëz nëpër shkolla, kisha e në pjesë të tjera të qytetit, ju keni bërë për vete partnerë për këtë projekt. Kjo është arsyeja përse ndryshe nga qytetet e tjera, ku ndërtimi i xhamive është shoqëruar me protesta, ju keni gjetur këtu mbështetjen e gjerë të politikës, të kishës dhe të shoqërisë civile."

Kritika dhe rezerva kundër këtij projekti në Duisburg ka pasur fare pak. Shumica e fqinjëve janë dakord me ndërtimin e kësaj xhamie.

Ceremonia e inagurimit të xhamisë Merkez në Duisburg shënon edhe hapjen e javës së dyerve të hapura të xhamisë dhe të një sërë veprimtarive të tjera. Eshtë planifikuar edhe një simpozium mbi të ardhmen e mësimit të fesë islame. Teologë nga Turqia dhe Gjermania duan të gjejnë rrugën për vendosjen e standardeve të përbashkëta për zhvillimin e orës së mësmit, në mënyrë që të mos u lihet hapësirë forcave ekstremiste. Krahas një xhamie në Manhajm, xhamia e Duisburgut është një ndër më të mëdhatë në Gjermani. Rreth 1.200 besimtarë mund të zenë vend në një hapësirë prej 2.500 metrash katrorë. Kostot e ndërtimit janë rreth 7,5 milionë euro, prej nga 3,2 milionë janë dhënë ngalandi dhe nga BE-ja. Pjesa tjetër është financuar me donacione dhe me kredi.

 • Data 27.10.2008
 • Autor Benjamin Satory
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FhLp
 • Data 27.10.2008
 • Autor Benjamin Satory
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FhLp