Si jetojnë romët e kthyer nga Gjermania në Kosovë? & Biznesi në zonën kufitare mes Maqedonisë dhe Shqipërisë | Hapat | DW | 29.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Si jetojnë romët e kthyer nga Gjermania në Kosovë? & Biznesi në zonën kufitare mes Maqedonisë dhe Shqipërisë

Sipas Zyrës Federale për Migrim dhe Refugjatë me seli në Nyremberg, që nga përfundimi i luftës e deri më tani nga Gjermania në Kosovë jane kthyer 9.800 romë. Po si jetojnë ata pas kthimit dhe sa e kanë gjetur veten serish në Kosovë?

Liberalizimi i vizave i afron banorët e Shqipërisë dhe Maqedonisë nga të dyja brigjet e liqenit të Ohrit. Shqiptarët nga Korça dhe Pogradeci shkojnë për tregëti në qytetin e Strugës. Kjo paraqet një mundësi reale për rritjen ekonomike – tregtare midis dy vendeve fqinje.

Autor: Ajete Beqiraj/Millço Jovanovski.

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 29.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LmUd
 • Data 29.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LmUd