Shtypi për Serbinë dhe BE | Studimi në Gjermani | DW | 23.12.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi për Serbinë dhe BE

default

Titelseiten diverser Tageszeitungen Zeitungen im Presse- und Informationsamt der Bundesregierung, aufgenommen am 26.06.2005. Foto: Christian Slutterheim +++(c) dpa - Report+++

Fillimisht në 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' lidhur me këtë lexojmë:

"Deri sot parlamenti i Beogradit nuk ka arritur të kapërcejë vetveten për një kërkim faljeje për masakrat e luftës. Por heqja dorë nga hipernacionalizmi me siguri që është një parakusht i nevojshëm për antarësim në Bashkimin Evropian. Në këtë kontekst mund të shihet edhe çështja e Kosovës, e cila qëndron si hipotekë në marrëdhëniet mes Serbisë dhe Bashkimit Evropian. Se problemet e kësaj natyre nuk mund të zgjidhen lehtë brenda BE-së, dëshmon rasti i Qipros. Bashkimi Evropian do të duhej ta kursejë veten nga importimi i një problemi tjetër që ka të bëjë me të drejtën ndërkombëtare", thuhet ndër të tjera në numrin e sotëm të gazetës 'Frankfurter Allgemeine Zeitung'.

I ngjashëm është edhe komenti që shkëpusim nga 'Süddeutsche Zeitung':

"Lajm i mirë, por i nxituar...Skandaloz është fakti, që një shumicë e serbëve vazhdojnë të jenë kundër dërgimit të Mladiçit në Gjykatën e Hagës dhe që parlamenti deri tani nuk e ka dënuar gjenocidin e Srebrenicës. E megjithatë, Italia, Spanja dhe Suedia e shtynë Beogradin që ta paraqiste kandidaturën, përkundër këshillave të anëtarëve të tjerë të BE-së. Por në rajon Bashkimi Evropian duhet të flasë me një zë, nëqoftëse kërkon paqe", shkruan 'Süddeutsche Zeitung'.

Ndërkaq e këtij mendimi nuk është e përditshmja tjetër gjermane 'Frankfurter Rundschau'. Në numrin e së martës (22.12.09) ndër të tjera ajo thekson:

"...Fakti, që krimineli i luftës Ratko Mladiç nuk është kapur ende dhe që statusi i Kosovës ende nuk është zgjidhur, nuk flet kundër integrimit të shpejtë të Serbisë. Burimi më i rëndësishëm i zgjidhjes si të njërit ashtu edhe të tjetrit problem është vullneti i mirë. Ai nuk arrihet, duke vendosur kushte", nënvizon 'Frankfurter Rundschau'.

Dhe së fundi nga 'Coburger Tageblatt' veçojmë:

"Ka ardhur koha që të ndërpritet batareja artilierike propagandistike ndaj Serbisë, para së gjithash nga republikat e dikurshme të ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë. Evropa duhet ta kuptojë që Serbia tani për tani nuk mund të pajtohet me humbjen e Kosovës. Kush të thotë falemnderit, kur ia heq zemrën?", pyet analisti i gazetës 'Coburger Tageblatt'.


Autor: Esat Ahmeti/ dpa

Redaktoi: Auron Dodi


 • Data 23.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LBHn
 • Data 23.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LBHn