Shtypi për politikën ndërkombëtare ndaj Afganistanit | Studimi në Gjermani | DW | 07.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi për politikën ndërkombëtare ndaj Afganistanit

default

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" për politikën e qeverisë gjermane në lidhje me Afganistanin:

"Që stabilizimi i Afganistanit me gjithë "rrethanat e ngjashme me luftën" në disa pjesë nuk do të arrihet vetëm me mjete ushtarake, është një histori e vjetër. Në NATO kjo pranohet që prej samitit në Riga në vjeshtë të 2006. Por kërkesa që rikthehet vazhdimisht për një "strategji" të re shërben në diskutimin e brendshëm politik shpesh si një pretekst, për të mos folur seriozisht për pjesën ushtarake të angazhimit të bashkësisë ndërkombëtare."

"Berliner Zeitung" veçon :

"Ka edhe tri javë deri në konferencën ndërkombëtare për Afganistanin në Londër. Po si e imagjinon qeveria gjermane kontributin gjerman për Afganistanin? Opinionit i jepen informacione të pakta. Ministri i brendshëm Thomas de Maiziere nuk e konsideron të nevojshme të thotë, nëse dhe sa policë të tjerë gjermanë do të dërgohen në Afganistan për përgatitjen e policisë afgane. Amerikanët ndërkohë planifikojnë të dërgojnë disa qindra trajnues pikërisht në zonën, ku janë të stacionuar gjermanët. Këtë turp qeveria gejrmane ia dedikon vetvetes. Kush e shtyn në prapaskenë politikën për Afganistanin nuk duhet të habitet, nqs amerikanët i marrin vetë gjërat në dorë dhe opinioni gjerman bëhet gjithnjë e më skeptik ndaj këtij misioni."


Autor: Angjelina Verbica/ dpa

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 07.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LN2g
 • Data 07.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LN2g