Shtajnmajer viziton trupat e shpejta gjermane në Afganistan | Gjermania | DW | 28.07.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Shtajnmajer viziton trupat e shpejta gjermane në Afganistan

Në kuadër të udhëtimit të tij katërditor në Afganistan, ministri gjerman i punëve të jashtme, Frank Valter Shtajnmajer u informua për punën e Trupës së Ndërhyrjes së Shpejtë në Afganistan.

Frank-Walter Steinmeier në Mazar e-Sharif, Afganistanin verior, 27 korrik 2008

Frank-Walter Steinmeier në Mazar e-Sharif, Afganistanin verior, 27 korrik 2008

Sipas të dhënave të ministrisë së jashtme gjermane, Shtajnmajeri u takua në Masar-i-Sharif edhe me komandantin e njësisë gjermane, nënkolonelin, Gunar Brygner. Më pas Shtajnmajeri u takua me përfaqësues të ekipeve gjermane të shkollimit për policinë dhe ushtrinë afgane.

Në veri të Afganistanit janë stacionuar aktualisht 3500 ushtarë gjermanë në kuadër të Trupës Ndërkombëtare të drejtuar nga NATO, ISAF, shumica e tyre janë stacionuar në Masar-i-Sharif. Shtajnmajeri i tha ARD-së: "Ne këtu ndjekim konceptin e duhur, pikërisht sepse ne duam që Afganistani, qeveria afgane t'i marrin këtu ndërkohë vetë në dorë punët. Mbetet detyra jonë e përbashkët për ta rifituar në bashkësinë ndërkombëtare sërish Pakistanin, për një luftë të angazhuar kundër fundamentalizmit islamik," tha ministri i jashtëm gjerman.

 • Data 28.07.2008
 • Autor Auron Dodi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ElDw
 • Data 28.07.2008
 • Autor Auron Dodi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ElDw