Shqipëria i kontribuon luftës kundër terrorizmit | FOKUS | DW | 10.06.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Shqipëria i kontribuon luftës kundër terrorizmit

Ende pa përfunduar misinin e tij në Shqipëri, zyrtari i lartë i OKB Havier Ruperes përgëzoi autoritetet vendore për angazhimet në luftën kundër terrorizmit.

Tirana

Tirana

"Shqipëria ka treguar një nivel të lartë të vullnetit politik për të luftuar terrorizmin global. Ajo është ndër vendet e pakta në botë të cilat kanë nënshkruar dhe ratifikuar konventat kundër terrorizmit - gjithësejt 12", tha Ruperes.
Në katër vjetët e fundit janë ngritur një varg strukturash në institucionet më të rëndësishme të vendit - të mbrojtjes, të rendit, të financave dhe shërbimeve sekrete, të cilat mundësojnë luftën më efikase kundër terrorizmit. Që nga viti 2002 e deri më sot, Shqipëria dërgon cdo vit rreth 160 trupa paqëruajtëse në misione të ndryshme në botë.
Nënkolonel Beg Ajazi, drejtor i Drejtorisë së zbulimeve në Shtabin e përgjithëshëm, për Dojce Velen thotë se "Shqipëria me një akt normativ në mars të vitit 2003 miratoi dërgimin e truapve në Irak. Pjesëmarrja e Shqipërisë në këtë mision është një mbështetje e drejtë për koalicionin e atjeshëm. Aktualisht kemi atje 120 veta, ndërsa në Afganistan kemi rreth 40 veta. Në Bosnje - Hercegovinë kemi trupat tona të stacionuara brenda komandës gjermane".
Nënkolonel Ajazi bënë të ditur se Shqipëria ka miratuar edhe një ligj i cili mundëson kalimin nëpër territorin e saj të trupave aleate.
"Ky ligj është në pëprputhje të plotë, përsa i përket masave të luftës kundër terrorizmit, sepse ai nuk ka kufi, kohë dhe vend por është i kudondodhur dhe në cdo vend. Për këtë arsye me këtë ligj kemi mundësi të presim trupat e huaja, por edhe ti dërgojmë trupat tona jashtë", thotë ai. Ideja është që në këtë luftë të marrin pjesë edhe struktura të tjera të ushtrisë, dhe jo vetëm ato komando.

 • Data 10.06.2005
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqkW
 • Data 10.06.2005
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqkW