Shqipëria fiton simpati, Gjermania në grup të vështirë! | Evropa | DW | 23.06.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Shqipëria fiton simpati, Gjermania në grup të vështirë!

Nga Kampioanti Evropian i futbollit në Francë: Shqipëria dhe tifozeria shqiptare fitojnë simpati. Kualifikimi për në çerek finale ka sjellë mjaft surpriza dhe zhgënjime...

Përfundoi faza e parë e garave në grupe në Kampionatin Evropian të futbollit. Shqipëria ka fituar zemrat e shumë simpatizantëve në Evropë me paraqitjen e saj shumë dinjitoze. Veçanërisht tifozët shqiptarë kanë fituar simpatinë e francezëve, gjermanëve dhe shumë popujve të tjerë, me sjelljen dhe tifozërinë e tyre të mrekullueshme.

UEFA EURO 2016 Albanien - Schweiz Xherdan Shaqiri

Xherdan Shaqiri në ndeshjen Shqipëri-Zvicër më 11.06.2016 në Stade Bollaert-Delelis të Lens, Francë

Por Shqipëria nuk u kualifikua për në çerek finales dhe garat e mëtejshme do t'i shohin nga tribunat apo përmes ekraneve televizive. Ashtu siç edhe pritej, Gjermania fitoi vendin e parë në grupin e saj me Poloninë, Irlandën e Veriut dhe Ukrainën. Por Gjermaninë në rrugën deri në finalen eventuale, e presin pengesa shumë të mëdha - Sllovakia e më pas Spanja, Italia, Anglia, Franca…

Frankreich Fußball-EM Deutschland vs. Nordirland

Nga ndeshja Gjermani - Irlandë e Veriut, më 21.06.2016 në Parc des Princes, Paris


Ndërsa në grupin tjetër konkurrenca është shumë më e lehtë. Në këto gara ka pasur deri tani edhe disa surpriza të mëdha të këndshme, siç ishte kualifikimi i Islandës, Irlandës dhe Hungarisë. Por ka pasur edhe zhgënjime si Suedia, Rusia, Ukraina.