Shqipëria do t´i ofrojë Kosovës lehtësi aero- portuale në rast të një embargoje ekonomike nga Beogradi | Ballkani | DW | 11.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Shqipëria do t´i ofrojë Kosovës lehtësi aero- portuale në rast të një embargoje ekonomike nga Beogradi

Kreu i qeverisë së Tiranës, Sali Berisha shpreson edhe në mbështetjen e Maqedonisë, Malit të Zi dhe Bosnjë - Herzegovinës

default

Reagimi i menjëhershëm i Beogradit, pak orë pas deklaratës së liderëve të Prishtines për fillimin e bisedimeve me BE dhe SHBA për shpalljen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, për qeverinë e Tiranës parathotë mundësinë e ndërmarrjes edhe të bllokadës ekonomike.

Hapja nga Beogradi dje, e një zyre ministrore në Mitrovicë dhe deklarata e presidentit serb Tadiç, po dje, se „Serbia do t´i drejtohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me ligjshmërinë apo paligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës“ për qeverinë e Tiranën, jane sinjale qe parathonë edhe zbatimin në një të ardhme jo të largët të embargos ekonomike ndaj Kosovës.

Wahlen in Kosovo Arbeitslose in Pristina

Shqiptarë nga Kosova në pritje të punësimit


Synimi do të ishte zvogëlimi i pasojave për qytetarët

Në rast se kjo ndodh Shqipëria do t´i ofrojë gjithë mbështetjen e saj Kosovës së pavarur. Deklarata vjen nga Kryeministri Berisha: „Shqipëria do të vërë të gjitha portet, aeroportet, rrugët, në dispozicion të shtetit të ri dhe të pavarur të Kosovës, që të zvogëlohen në maksimum pasojat e një embargoje të mundshme“ tha ai.

Koordinim me fqinjët

Kryeministri i Shqipërisë e bëri këtë deklaratë mbrëmë gjatë një programi në një nga kanalet televizive të Tiranes, kanalin KLAN. Duke dhënë edhe disa hollësira për mënyrën e kordinimit të kësaj ndihme kryeministri Berisha bëri të ditur edhe një mbështetje të mundshme tek vendet fqinje. „ Kordinimi do të bëhet me Maqedoninë, Malin e Zi, Bosnjën, të gjitha vendet që efektet ndaj banorëve të Kosovës të jenë sa më minimale“ tha ai.

Bashkë me ofrimin e mbështetjes në rast të një zhvillimi të tillë, pra embargos ekonomike serbe, kreui qeverisë së Tiranës i ka drejtuar një thirrje edhe komunitetit te biznesit kosovar: "Ftoj të gjithë biznesin kosovar, tha Berisha, ta shqyrtojë këtë mundësi dhe të mos jetë i papërgatitur.“

Historik i thyerjes së embargove nga Shqipëria

Nuk është hera e parë që Shqipëria vendos të thyeje embargonn e një vendi fqinj ndaj një vendi tjeter fqinj, edhe pse në rasstin e Kosovës bëhet fjalë për sensibilitetinn e shtetit amë , e demonstruar kjo edhe gjatë krizës së refugjatëve në pranveren e vitit 1999, kur NATO filloi fushatën e bombardimeve ndaj Serbisë së Milloshevicit. Shqiperia i ofroi mbështetjen e saj Maqedonisë kur Greqia ne shkurt te vitit 1994 zbatoi ndaj saj embargon ekonomike per shkak te kundershtimit te Athines per t´u quajtur „ Republika e Maqedonisë“. Embargoja zgjati 18 muaj dhe dëmtoi ekonominë e Maqedonisë me rreth 2 bilion dollarë.

 • Data 11.12.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CaBx
 • Data 11.12.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CaBx
Reklamë